Rany doznane w wypadku komunikacyjnym goją się z czasem. Nie zawsze jednak znikają całkowicie. Niekiedy ślady urazów oraz zabiegów medycznych przeprowadzanych po wypadkach pozostają na ciele. Często klienci pytają, czy należy się im odszkodowanie za bliznę po wypadku? O tym czego możesz żądać, jeśli odniosłeś rany w wypadku przeczytasz TU: Roszczenia poszkodowanego w wypadku samochodowym.
Dla jednych blizny to powód do dumy. Dla innych przyczyna trosk i frustracji. Szczególnie doskwierają te, z którymi łącza się dolegliwości bólowe lub oszpecają.
Blizna po wypadku samochodowym
Kilka tygodni temu nasza Kancelaria uzyskał satysfakcjonujące odszkodowanie dla poszkodowanego wypadku samochodowym. W czasie wypadku doszło u niego do przecięcia skóry na policzku – od żuchwy do powieki. Szpecąca blizna biegła od kącika ust, aż do skroni. Rana została zszyta, lecz pozostał po niej dość głęboki, wyraźny ślad. Człowiek ten cierpiał nie tylko fizycznie, ale psychicznie. Należy bowiem do mężczyzn wyczulonych na punkcie swojego wyglądu. Dodatkowo poszkodowany pracował jako przedstawiciel handlowy producenta towarów uważanych za luksusowe. Oficjalnie zmiana w jego wyglądzie nie wpływała na jego pracę. W rzeczywistości z poszkodowanym nie przedłużono umowy. Jego nowy wygląd nie współgrał z wizerunkiem ekskluzywnej marki, czego oczywiście oficjalnie nikt nie przyznał.
Zadośćuczynienie za bliznę na twarzy
Sprawa była skomplikowana i ciągnęła się kilka miesięcy. Wymagała opinii biegłych. Dowody zebrane w sprawie potwierdziły, że w tej sprawie poszkodowanemu należy się zadośćuczynienie za blizny na twarzy. Sąd uznał, że nasz klient uprawniony jest do rekompensaty za ból i cierpienie spowodowane przez bliznę po wypadku samochodowym. Sąd nie miał wątpliwości, że głęboka i rozległa blizna wiąże się z bólem fizycznym i psychicznym.
Odszkodowanie za bliznę
Dodatkowo Sąd zasądził na rzecz naszego klienta odszkodowanie, które objęło koszty leczenia oraz koszty sesji terapeutycznych. Pomimo, iż ubezpieczyciel kwestionował żądania w zakresie zwrotu kosztów terapii psychologicznej, Sąd miał inne zdanie na ten temat. Obecnie dość powszechną praktyką jest radzenie sobie przez ofiary wypadków ze stresem pourazowy z pomocą terapeuty. Dodatkowo Sąd zgodził się, że w dobie dostępności chirurgii plastycznej i estetycznej, poszkodowany w wypadku samochodowym ma prawo do żądania pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów operacji i zabiegów usunięcia blizny.
Koszty usunięcia blizny po wypadku. Odszkodowanie na operację plastyczną
Biegły w swojej opinii potwierdził, że blizna na policzku kwalifikuje się do usunięcia. Niestety przyznał również, że na obecnym etapie wiedzy medycznej nie istnieje zabieg, który zlikwidowałby oszpecenie w całości. Biegły wskazał na trzy sposoby usunięcia blizny: korektę chirurgiczną, dermabrazję laserową i dermabrazję mechaniczna. Z tych trzech sposobów – jedynie pierwszy jest refundowany w ramach NFZ. Sąd rozstrzygając sprawę przyjął, że skorzystanie przez poszkodowanego z zabiegów laseroterapii w chirurgii estetycznej poprawi jego jakość życia. Zasądził więc na jego rzecz kwotę pokrywająca koszty zabiegu oraz koszty stosowania maści i kremów po zabiegu. Chirurgia plastyczna pozwala zaś zniwelować ślady po bliznach. Takie podejście Sądu cieszy, gdyż pokazuje, że wymiar sprawiedliwości nadąża za rzeczywistością.
Jak racjonalnie ustalić wartość odszkodowania podpowiadam TU: Wysokie odszkodowanie.
Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak uzyskać od ubezpieczyciela odszkodowanie za bliznę. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij mailowo krótki opis sprawy.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }