Odszkodowanie dla pieszego? Był wypadek, nie było policji.

Renata Robaszewska        30 września 2016        Komentarze (0)

Pani Barbara została potrącona na przejściu dla pieszych. Ponieważ bezpośrednio po wypadku nie czuła bólu, nie zdecydowała się na wezwanie policji ani pogotowia. Kierowca odwiózł ją do domu i zostawił swoją wizytówkę. To zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne – i ze względu na zdrowie potrąconego, jak i późniejsze odszkodowanie dla pieszego. Jeśli ofiara jest w szoku, nie odczuwa bólu. Na każdym kursie pierwszej pomocy słuchacze dowiadują się, że delikwenta powinno się zatrzymać na miejscu do przyjazdu pogotowia. Lepiej dmuchać na zimne. Za późno podjęta interwencja może mieć opłakane skutki.

odszkodowanie dla pieszego

Odszkodowanie dla pieszego

I faktycznie, po kilku godzinach, kiedy opadły emocje Pani Barbara poczuła się źle. Miała zawroty głowy i nudności. Bardzo spuchła jej ręka. Nie mogła samodzielnie ustać na nodze. Syn zawiózł ją na ostry dyżur. Po badaniach na SOR okazało się, że Pan Basia ma wstrząśnienie mózgu. Dodatkowo konieczne było unieruchomienie pękniętych kości. Poszkodowana nosiła gips na ręku i nodze przez 8 tygodni. Dodatkowo musiała robić sobie nieprzyjemne zastrzyki w brzuch.

Pani Barbara zgłosiła szkodę z OC sprawcy. Przedstawiciel ubezpieczyciela sugerował, że nie wezwanie policji znacznie utrudni likwidację szkody a odszkodowanie dla pieszego za wypadek może nie być wypłacone.

Czy brak wezwania policji na miejsce zdarzenia i nie sporządzenie notatki służbowej z zajścia zmniejsza szanse na odszkodowanie dla pieszego za wypadek na przejściu? Jeśli sprawca nie próbuje się wymigać od odpowiedzialności, nie powinno mieć to znaczenia. Zdarzenie można zgłosić na komisariacie również później. Policja przyjmie zgłoszenie i przeprowadzi postepowanie wyjaśniające. Jeśli chcesz wiedzieć, co grozi za potrącenie pieszego zajrzyj TU: Co wpływa na wysokość kary za potrącenie pieszego?

W tej sytuacji Pani Basia konsekwentnie nie chciała zgłaszać sprawy na policję. Uznała, że kierowca poniósł wystarczające konsekwencje swojego przewinienia. Młody człowiek rzeczywiście przejął się sytuacją. Odwiedzał poszkodowaną. Robił zakupy. Woził na wizyty lekarskie.

Policja powinna być wezwana zawsze w sytuacji, gdy są ofiary. Jeżeli nie, jej zawiadomienie pozostaje do decyzji uczestników zdarzenia.

Należy pamiętać, że brak interwencji policji, nie wyklucza możliwości żądania odszkodowania z OC sprawcy. Odszkodowanie dla pieszego będzie się należało, chociaż proces sądowy może być trudniejszy. O tym, jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy przeczytasz TU:  Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy?

Czasami zdarza się, że to pieszy jest sprawcą wypadku. Co na to mówi prawo, przeczytasz TU: Pieszy jest winny wypadku? i Kiedy poszkodowany w wypadku nie jest jego ofiarą?

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy. Skontaktuj się z  Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy. Jeśli wolisz, zadzwoń do nas (22 414 44 00) lub zostaw wiadomość pod tym tekstem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: