Ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie?

Renata Robaszewska        03 stycznia 2017        12 komentarzy

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym i chcesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej, pewnie zastanawiasz się ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie. To bardzo racjonalne pytanie.

Wpis sądowy

Wszystko zależy od tego, na ile określisz swoje roszczenia. Składając pozew musisz wskazać tzw. wartość przedmiotu sporu. Upraszczając na potrzeby tego wpisu można założyć, że co do zasady jest to suma kwot, których będziesz domagać się przed sądem. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Domagając się odszkodowania w wysokości 30.000 złotych (co składa się na odszkodowanie przeczytasz tutaj: Wysokie odszkodowanie) i zadośćuczynienia w wysokości 20.000 złotych (co składa się na zadośćuczynienie przeczytasz tutaj: Zadośćuczynienie za wypadek samochodowy), wraz z pozew należy wnieść opłatę w wysokości 2.500 złotych. Najwygodniej jest dokonać przelewu na rachunek bankowy sądu. Jeśli nie wpłacisz opłaty, Sąd wezwie Cię do jej uiszczenia wyznaczając stosowny termin.

W przypadku, gdy kwota dochodzonych roszczeń jest niższa niż 10.000 złotych – a roszczenie wynika z umowy – sprawa będzie się toczyła w postępowaniu uproszczonym, gdzie opłaty są niższe i wynoszą:

  1. do 2.000 złotych – 30 złotych;
  2. ponad 2.000 złotych do 5.000 złotych – 100 złotych;
  3. ponad 5.000 złotych do 7.500 złotych – 250 złotych;
  4. ponad 7.500 złotych – 300 złotych.Ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie

Jeśli Twoja sytuacja majątkowa nie pozwala Ci na poniesienie takiej opłaty, możesz złożyć wniosek o zwolnienie.

Dodatkowe wydatki

Musisz się liczyć z tym, że również w toku procesu możesz ponosić dodatkowe wydatki. Jeśli decydujesz się na sprawę sądową, to z pewnością ubezpieczyciel nie uznał Twojego roszczenia lub przyznał Ci odszkodowanie niższe od oczekiwanego. Być może zakład ubezpieczeń kwestionuje w ogóle przebieg wypadku. W takiej sytuacji konieczne jest wnioskowanie o sporządzenie przez biegłego opinii. W zależności od stanu faktycznego konieczne będzie powołanie biegłego, np. specjalisty z dziedziny rekonstrukcji przebiegu wypadku, czy lekarza danej specjalizacji. W przypadku urazów wielonarządowych biegłych może być kilku lub opinię będzie sporządzał instytut. Koszty opinii nie są z góry określone. Jeśli wygrasz sprawę poniesienie je druga strona. W toku procesu musisz się jednak nastawić na to, że Sąd zobowiąże Cię do wniesienia zaliczki na biegłego. Są to kwoty od kilkuset złotych do około tysiąca złotych.

Jeśli przed Sądem będzie Cię reprezentował adwokat lub radca prawny musisz ustalić z nim wynagrodzenie za prowadzenie sprawy. Kwota takiego wynagrodzenia oraz model rozliczenia zależą od kancelarii. Powinieneś zawsze pamiętać o podpisaniu umowy ze swoim pełnomocnikiem oraz udzieleniu mu umocowania.

O różnicach pomiędzy adwokatem i radca prawnym a firmą odszkodowawczą przeczytasz tutaj: Kancelaria odszkodowawcza to nie mecenas.

Ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie. Podsumowanie.

Teraz już wiesz, ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie. Robiąc sobie kalkulacje pamiętaj, że uznając Twoje żądania Sąd dodatkowo obciąży kosztami procesu stronę przeciwną. Co więcej powinien zasądzić koszty zastępstwa procesowego (tzw. koszty adwokackie) oraz odsetki z tytułu opóźnienia (co najmniej od dnia wniesienia powództwa).

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Styczeń 3, 2017 o 09:50

Jeżeli chodzi o spory do 10 000 zł, to ma Pani na myśli, że sprawy o odszkodowania też będą się toczyły w postępowaniu uproszczonym, czy chodzi tylko o roszczenia wynikające z umów?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Styczeń 3, 2017 o 09:59

Chodzi o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych. W praktyce będą do drobniejsze sprawy z zakresu AC.

Odpowiedz

Ag Luty 6, 2018 o 19:33

Byłam ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej byłam ofiarą plot pomowien byłego partnera od2009do 2015 nastawil przeciw mnie ponad 40 osób w mojej traumie byli przy mnie pracownicy OPSu była policja psychiatry psycholodzy mam dokumenty ze szpitala od psychologów można długo pisać ale czy mogę sprawę o płacenie alimentów zdrowotnych od prześladowca proszę o odpowiedź dziękuję Anna

Odpowiedz

Renata Robaszewska Luty 7, 2018 o 17:15

Pani Anno,
Jeżeli działania Pani ex-partnera doprowadziły do uszczerbku na zdrowiu, można rozważyć stosowną rekompensatę. Nie będą to „alimenty zdrowotne” a raczej renta.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta Listopad 14, 2018 o 21:48

Witam. Zwracam się do pani z prośba o udzielenie informacji na temat odszkodowania i zadośćuczynienia . Przedstawię pani temat do rozstrzygnięcia tj. 5 listopada dostałam telefon ze żłobka że mój syn(1 rok i 1 m-c) ma rozcietą głowe i mam z nim jechać do szpitala na szycie , kiedy dotarłam na miejsce miał już założony plaster i nie miałam możliwości zobaczenia tej rany. W szpitalu założono mu osiem szwów . Pytałam pania dyrektor dlaczego opiekunki nie wezwały pogotowia mimo , że podpisywałam taką zgodę , nie udzieliła mi odpowiedzi. Dowiedziałam się również, że złobek nie jest ubezpieczony od „takich zdarzeń” , tylko jest ubezpieczony przed kradzieżą i pożarem. Pani która miała się nim zajmować też nie jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej. Żłobek nie poczuwa się do winy,( usłyszałam ” no i cóż sie takiego stało , przecież to dziecko „) a syn ma 8 szwów i bardzo przezywa ten wypadek budząć się kilkakrotnie z płaczem , jest roztrzęsiony i trudno jest mi go uspokoić. obawiam się , że za rok ,dwa dziecko może mieć jakieś komplikację pod kątem neurologicznym bądz tez może miec kłopoty ze wzrokiem. Bardzo proszę o udzielenie informacji czy jest sens skladania pozwu , jeżeli tak to czy na instytucje czyli złobek czy na panie które „sprawowały ” nad nim opiekę, czy w ogóle nie ma sensu bo będzie to uważane jako ” nieszczęsliwy wypadek „?. Dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Listopad 21, 2018 o 12:28

Żłobek powinien posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Oczywistym jest, że w każdej sytuacji może dojść do nieszczęśliwego wypadku. W większości przypadków wynika on jednak z niedopilnowania dziecka.
Jeśli Pani syn doznała uszczerbku na zdrowi, ma prawo do odszkodowania.

Odpowiedz

katarzyna Listopad 21, 2018 o 22:02

Witam chciałam sie dowiedziec ile by mnie kosztowało załozenie sprawy przesiwko organizatorowi wyczneczki .Chodzi mi o odzyskanie kosztów za wyciesczkę izadość uczynienie za zmarnownie wakacje

Odpowiedz

Renata Robaszewska Listopad 22, 2018 o 09:23

Wszystko zależy od skali naruszeń umowy przez organizatora wycieczki oraz jej ceny.

Odpowiedz

Mariusz Grudzień 28, 2018 o 18:39

Witam
Obcięto mi palec 5 od lewej ręki podczas pobicia jest wyrok sądu czy mogę ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy ( Sąd przyznał mi zadośćuczynienie 8 tyś ) wszyscy mówią żę mało
Można coś wywalczyć ?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Grudzień 31, 2018 o 10:27

Szanowny Panie,
Może się pan ubiegać o dodatkowe odszkodowanie od sprawcy. O ile dobrze zrozumiałam amputacji poddano najmniejszy palec. W takiej sytuacji standardowo odszkodowanie dopasowuje się do uszczerbku wynoszącego 1% za każdy utracony paliczek. Oczywiście w indywidulanych sytuacjach kwoty odszkodowań mogą się znacznie różnić. Bez głębszej analizy akt sprawy – trudno mi oszacować kwotę dodatkowego odszkodowania.

Odpowiedz

krystian Styczeń 18, 2019 o 01:22

jeżeli w pracy miałem wypadek przez osobę, która złamała mi palec u prawej reki i nie dostałem odszkodowania czy mogę od niego żądać odszkodowania ?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Styczeń 18, 2019 o 09:17

Co do zasady jest taka możliwość.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: