Gdzie usiąść na sali sądowej?

Renata Robaszewska        15 kwietnia 2018        Komentarze (0)

Pamiętam budynek warszawskiego Sądu w Al. Solidarności przed remontem. Jako aplikantka spędziłam w nim wiele godzin, poznając przy okazji nie tylko arkany wiedzy prawniczej, ale i zakamarki sądowych korytarzy. Podobnież architektom projektującym ten gmach przyświecała idea, aby każdy wchodzący czuł respekt przed powagą Temidy i nieuchronnością wyroku. Zapewniam, że duch tych projektantów długo straszył w ciemnych i krętych korytarzach 🙂

Chociaż dziś większość sądów mieści się w nowych lub wyremontowanych budynkach, petenci dalej czują się w nich co najmniej nieswojo. O ile przed salą sądową większość trzyma fason, wszystko zmienia się po wywołaniu sprawy. Dlatego dla oswojenia przed pierwszym terminem rozprawy opowiadam klientom, jak wyglądała sala sądowa i co po kolei będzie się na niej działo.

Gdzie usiąść na sali sądowej?

Rozkład każdej sali sądowej wygląda tak samo. W centralnej części umieszczony jest stół sędziowski. Przewodniczący zajmuje miejsce środkowe za stołem sędziowskim, a pozostali członkowie składu orzekającego zajmują miejsca obok przewodniczącego. Osoba siedząca przy stole sędziowskim po lewej stronie sądu to protokolant. Dokumentuje on przebieg rozprawy. Dodatkowo wywołuje sprawę oraz prosi na salę świadków.

Sugerując się położeniem stołu sędziowskiego, będziesz wiedział, gdzie usiąść na sali sądowej. Wszyscy uczestnicy postępowania zajmują miejsca w zależności od swojej roli w procesie. Jeśli jako poszkodowany występujesz o odszkodowanie komunikacje, usiąść w ławce po prawej ręce stronie sądu. Pozwany usiądzie naprzeciwko.

Ten układ jest niezmienny bez względu na to, czy sprawa dotyczy odszkodowania za wypadek samochodowy, czy innych żądań.Gdzie usiąść na sali sądowej

Nie przejmuj się, jeśli pomylisz stronę i usiądziesz w miejscu przeznaczonym dla Twojego przeciwnika. Sąd nie wyciągnie z tego żadnych negatywnych konsekwencji. Każdy może się pomylić, tym bardziej jeśli nie jest stałym bywalcem sądów. Takie pomyłki zdarzają się nawet niektórym mniej nawykłym do występowania przed sądem profesjonalistom 🙂 Kiedyś wchodził za mną na salę pewien młody i bardzo zdenerwowany aplikant, który powtarzał pod nosem: „lewa moja, lewa moja” 🙂 Co oznaczać miało, że jako pełnomocnik pozwanego ma usiać po lewej ręce sądu.

To w jakiej kolejności wejdziesz na salę sądową, podlega jedynie zasadom savoir vivre’u. Procedura sądowa nie reguluje tych kwestii.

Jak się ubrać do sądu przeczytasz tutaj: Strój obowiązujący w sądzie.

Świadek na sali sądowej

Jeśli zeznajesz jako świadek w procesie np. o odszkodowanie komunikacje, zajmiesz miejsce na środku naprzeciwko stołu sędziowskiego. Przed przesłuchaniem sąd sprawdzi Twoje dane na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamość. Przygotuj go sobie zawczasu, aby uniknąć nerwowego przeszukiwania torebki lub portfela. Nie bądź zaskoczony prostymi pytaniami sądu o Twój wiek i wykonywany zawód. Uwierz mi, że szybkie odpowiedzenie na nie w warunkach stresu często stanowi problem.

Jeśli zeznania trwają długo lub gdy przemawiają za tym względy zdrowotne, przewodniczący posiedzenia może zezwolić na pozostawanie w pozycji siedzącej. Nie wstydź się poprosić sądu o możliwość skorzystania z takiego rozwiązania możliwości. Po zakończeniu zeznań świadek może pozostać na sali, zajmując miejsce przeznaczone dla publiczności.

Kto może być świadkiem w sprawie o odszkodowania za wypadek przeczytasz tutaj: Świadek w sprawie o odszkodowanie komunikacyjne.

Publiczność

Na sali sądowej naprzeciwko stołu sędziowskiej ustawione są zazwyczaj ławki dla publiczności. Zasiadają w nich najczęściej osoby zainteresowane przebiegiem postępowania oraz studenci i aplikanci. Ich obecność na sali sądowej może być dla Ciebie krępująca, ale staraj się o tym nie myśleć.

Wszyscy obecni na sali rozpraw, nie wyłączając uczestniczących w posiedzeniu prokuratora (oskarżyciela publicznego) i protokolanta, muszą stać w czasie ogłaszania wyroku oraz w czasie opuszczania sali przez sąd.

W czasie posiedzenia każda osoba powstaje z miejsca, gdy mówi do sądu lub gdy sąd do niej się zwraca.

Więcej o tym, jak zachować się w sądzie przeczytasz tutaj: Jak zachować się w sądzie podczas rozprawy.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci nie tylko, gdzie usiąść na sali sądowej, ale możemy pomóc Ci w toku całej sprawy. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: