Desperado, czyli zwrot kosztów prywatnego leczenia

Renata Robaszewska        16 czerwca 2016        Komentarze (0)

odszkodowanieizadoscuczynienie_20160617Pani Basia została potrącona przez samochód. W wyniku wypadku doznała skompilowanego złamania kostki. Po zdjęciu gipsu została skierowana na rehabilitację. Mina jej zrzedła, gdy okazało się, że na zabiegi w swojej przychodni poczeka kilka miesięcy. Pani Basia zdecydowała się na skorzystanie z prywatnej placówki, choć usłyszała, że zwrot kosztów prywatnego leczenia może być kwestionowany przez ubezpieczyciela. Zdrowie jest ważniejsze od pieniędzy.

Ubezpieczyciele faktycznie nie są chętni do pokrywania kosztów prywatnego leczenia z OC sprawcy. W odpowiedzi na wniosek o zwrot kosztów prywatnego leczenia standardowo wskazują, że dana usługa medyczna jest dostępna w ramach NFZ. To tłumaczenie absurdalne, bo wczesne podjęcie rehabilitacji zwiększa szanse przywrócenia złamanej kończynie pełnej sprawności. Czekanie przez wiele miesięcy może mieć opłakane skutki. Nie mówiąc już o niewygodzie, bólu oraz ograniczeniach w codziennym życiu. I tu należy zaznaczyć, ze urazy ponoszone przez pieszego w wypadku samochodowym są zazwyczaj poważne. Wymagają szybkiego leczenia a następnie rehabilitacji.

Na szczęście Sąd Najwyższy nie pozostaje obojętny na rzeczywistość. Rzecznik Finansowy zainicjował postępowanie, którego skutkiem jest uchwała z dnia 19 maja 2016 roku, sygn. II CZP 63/15. W jej treści skład orzekający wskazał: „Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.).” Tak, więc w uzasadnionych sytuacjach świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy OC obejmuje zwrot kosztów prywatnego leczenia.

Czy ubezpieczyciele zastosują się do tego rozstrzygnięcia? Wątpię, żeby stało się to szybko. Czy dalej będą wskazywali, że celowe było czekanie na swoją kolejkę w ramach NFZ? Pewnie tak. Czy rezygnować z leczenia w prywatnych gabinetach? Absolutnie nie, jeśli do tego zależy nasze życie lub zdrowie. Warto jedynie zbierać skierowania i rachunki, a w razie odmowy zwrotu wyłożonych kwot, domagać się ich w sądzie. Zwrot kosztów prywatnego leczenia poszkodowanego w wypadku jest możliwy.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: