Koronawirus to trudny czas dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Dla wielu przedsiębiorców jedyną alternatywą staje się zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Plusy i minusy zawieszenia działalności omówiliśmy we wpisie: Zawieszenie działalności gospodarczej.
Jak zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą?
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może ją zawiesić poprzez złożenie wniosku do CEIDG na formularzu CEIDG-1. Wniosek w tym zakresie można złożyć w odpowiednim Urzędzie Gminy lub elektronicznie na stronie internetowej CEIDG z wykorzystaniem Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wniosek jest bezpłatny. Informacja o zawieszeniu zostanie z CEIDG przekazana do ZUS, KRUS, do właściwego urzędu skarbowego oraz do GUS.
Początkowa data zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej
Dzień, od którego jednoosobowa działalność gospodarcza jest zawieszona może pokrywać się z datą złożenia wniosku. Możesz go też być oznaczyć jako data wcześniejsza lub późniejsza niż data złożenia wniosku. Należy ocenić, czy wybrana data nie koliduje z czynnościami, jakie zostały już wykonane lub których wykonanie jest planowane.
Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą?
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG ma prawo do zawieszenie działalności bezterminowo. Należy podkreślić, że okres ten nie może być jednak krótszy niż 30 dni. Można również we wniosku o zawieszenie działalności wskazać przewidywaną datę jej wznowienia. Wówczas, automatycznie działalność zostanie wznowiona we wskazanym dniu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku w tym zakresie.
Wznowienie jednoosobowej działalności gospodarczej
Jeżeli we wniosku o zawieszenie działalności nie wskazano daty jej wznowienia należy złożyć wniosek o wznowienie działalności na formularzu CEIDG-1 w odpowiednim Urzędzie Gminy lub elektronicznie na stronie internetowej CEIDG z wykorzystaniem Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Należy pamiętać, że wniosku o wznowienie działalności nie można złożyć przed upływem 30 dni od dnia zawieszenia działalności. Również ten wniosek jest bezpłatny. Informacja o wznowieniu działalności zostanie z CEIDG przekazana do ZUS, KRUS, do właściwego Urzędu Skarbowego oraz do GUS.
Zawieszenie działalności omawialiśmy również we wpisach: Zawieszenie spółki cywilnej i Zawieszenie spółki w KRS.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }