Zaniżenie odszkodowania z OC

Renata Robaszewska        25 listopada 2016        2 komentarze

Dziś rano mgła spowiła Warszawę. Nie było jednak ani romantycznie, ani tajemniczo. Było za to bardzo wypadkowo. Na mojej nawigacji co rusz wyświetlał się znaczek sygnalizujący utrudnienia w ruchu spowodowane kolizją. Stłuczka to nerwy. I to nie tylko te na miejscu zderzenia. Często trzeba się jeszcze wykłócać z ubezpieczycielem o koszty naprawy. Tak więc zaniżenie odszkodowania z OC od ubezpieczyciela nie jest żadnym novum.zaniżenie odszkodowania z OC

Zaniżenie odszkodowania z OC – wstydliwa praktyka

Kwoty w kosztorysach szkodowych sporządzanych przez ubezpieczycieli często odbiegają od oczekiwań poszkodowanych. Zakład lakierniczy wskazuje wyższą cenę naprawy. Tymczasem ubezpieczyciel sprawcy szkody tak liczy i przelicza, że odszkodowanie jest zbyt niskie i ewidentnie nie starczy na pokrycie kosztów naprawy. Likwidator szkody miłym głosem poinformuje, że kosztorys jest prawidłowy, stawki za naprawę samochodu są przecież niższe, zarysowany element auta można wypolerować a świat motoryzacji stoi na zamiennikach.

Gdy ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie

Nie trzeba się z tym jednak zgadzać. Zawsze warto jest złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela i dołączyć do niego ofertę warsztatu, w którym naprawiane będzie auto. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanego skutku, konieczna będzie wizyta w sądzie. Na taki wypadek należy zrobić zdjęcia uszkodzeń (lub film). O ile jest to możliwe należy zachować wymienione przez warsztat elementy. Co ważne należy brać na wszystko rachunki i faktury. W ten sposób łatwiej udowodnisz zaniżenie odszkodowania z OC.

Masz prawo do naprawienia uszkodzonego samochodu z zastosowaniem nowych i oryginalnych części. Masz również prawo do wyboru dowolnego warsztatu. Nie musisz kierować się interesem ubezpieczyciela i optymalizować wydatków. Pamiętaj również o tym, że nawet po najlepiej wykonanej naprawie, wartość Twojego samochodu spada. Możesz więc żądać stosownego wyrównania za stratę jego wartości.

Prywatna opinia (ekspertyza) rzeczoznawcy

Jeśli rozbieżności pomiędzy kosztorysem poszkodowanego i wyceną ubezpieczyciela są duże, zasadne będzie zwrócenie się o ocenę do rzeczoznawcy. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy ubezpieczyciel przewiduje naprawę a właściciel samochodu wymianę uszkodzonego elementu.  Pomoc biegłego będzie też istotna dla oceny nakładu pracy warsztatu samochodowego oraz oceny utraty jego wartości.

Errata:

W dniu 2 września 2019 r. Sąd Najwyższy uchwałą w składzie 7 sędziów (III CZP 99/18) potwierdził zasadność zwrotu kosztów prywatnej opinii rzeczoznawcy:

„Poszkodowanemu oraz cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania.”

Orzeczenie omawiamy we wpisie: Ubezpieczyciel zwraca koszty prywatnej opinii.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mariusz Lipiec 5, 2017 o 11:04

Witam.firma ubezpieczeniowa Warta proponuje mi kwote odzkodowania OC za uszkodzenie mojego pojazdu przez zolnierza pojazdem wojskowym 1330 zl .uszkodzeniu ulegly nastepujace elementy klapa bagaznika,zderzak,blotnik lewy oraz prawy,lampa tyl lewa pojazd to audi a4 b6 2001 r uwazam ze kwota ktora oferuje mi ubezpieczalnia jest zbyt niska

Odpowiedz

Renata Robaszewska Lipiec 7, 2017 o 20:16

Witam Pana – to tylko propozycja ubezpieczyciela. Nie musi się Pan na nią zgadzać, jeśli nie jest dla Pan satysfakcjonująca.
Jeśli zdecyduje się Pan zawrzeć ugodę z ubezpieczycielem, proszę o dokładne zapoznanie się z jej treścią. Z pewnością ubezpieczyciela zażąda od Pana zrzeczenia się roszczeń, co zamknie Panu drogę do dalszych żądań.
Pozdrawiam
Renata Robaszewska

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: