Złożenie pozwu w sprawie odszkodowawczej nie wystarczy, żeby ją wygrać. Musisz być aktywny i przygotowany w toku całego procesu. Nigdy nie pozostawiaj sprawy samej sobie. Nie trać nad nią kontroli. Będąc na bieżąco sprawniej i trafniej zareagujesz na strategię strony pozwanej. Wykorzystaj swoje prawo i zapewnij sobie wgląd do akt sprawy sądowej.
Co zawierają akta sądowe
Akta postępowania w sprawie o zapłatę odszkodowania powypadkowego to wszystkie dokumenty składane w toku postępowania przez strony i inne podmioty oraz dokumenty wytworzone przez Sąd. Sekretariat sądowy wpina je do papierowej teczki według daty ich wpływu i numeruje poszczególne strony.
Co ciekawego znajdziesz w aktach? Oprócz pism pozwanego sprawcy wypadku komunikacyjnego, zwróć wagę na załączniki oraz protokoły z posiedzeń sądowych. W związku z tym, że obecnie większość rozpraw jest nagrywana masz prawo do otrzymania z akt sprawy zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku.
Kto ma wgląd do akt sprawy sądowej
Wgląd do akt sprawy sądowej mają strony i ich pełnomocnicy. Udostępnione będą również biegłemu sporządzającemu opinię w sprawie. Nie zapozna się jednak z nimi świadek.
Zapoznać się z aktami sprawy można w czytelni akt w sądzie, w którym sprawa się toczy. Wcześniej należy skontaktować się z Sądem telefonicznie lub mailowo i zamówić akta. Z uwagi na organizację pracy danego Sądu akta nie muszą być dostępne od ręki. Umawiając się na dany dzień, nie tracisz czasu. Sprawdź też koniecznie w jakich godzinach czytelnia jest czynna. Musisz tak rozplanować czas, żeby zdążyć zapoznać się z aktami i zrobić notatki lub ich zdjęcia.
Zdjęcia i kopie z akt sprawy sądowej
Wgląd do akt sprawy sądowej to nie jedyne prawo powoda. Możesz zrobić zdjęcia lub poprosić Sąd o wykonanie fotokopii. Najpopularniejsze jest robienie zdjęć, co nie wiąże się z żadną opłatą. Zadbaj tylko, żeby były one czytelne. Rozmazane lub prześwietlone nie przydadzą Ci się do niczego.
Jeśli żądasz od sądu wydania kopii akt pamiętaj, że wiąże się to z opłatą. Opłata naliczana jest od każdej strony i wynosi 1 złotych. Przy kopii uwierzytelnionej przez Sąd opłata rośnie do 6 złotych za każdą stronę.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat swoich uprawnień w sprawie o odszkodowanie komunikacyjne, zapraszamy do Kontaktu.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }