Wezwanie do zapłaty odszkodowania

Renata Robaszewska        03 kwietnia 2018        Komentarze (0)

Jeśli podejmujesz decyzję o dochodzeniu odszkodowania pierwszym krokiem jest zgłoszenie szkody. Po wypadku samochodowym wystarczy złożyć stosowny wniosek u ubezpieczyciela. Jeśli doszło do kolizji – wystarczy standardowe zgłoszenie szkody na ogólnie dostępnych drukach lub wypełnienie wniosku na stronie internetowej ubezpieczyciela. Odrębne wezwanie do zapłaty odszkodowania nie jest konieczne.

Jeśli występujesz bezpośrednio do sprawcy szkody – np. kierowcy, który Cię potrącił, musisz skierować do niego stosowne wezwanie do zapłaty.

O tym, czy warto pozywać bezpośrednio sprawcę szkody przeczytasz tutaj: Pozwać ubezpieczyciela, czy sprawcę wypadku komunikacyjnego.

Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty odszkodowania

wezwanie do zapłaty odszkodowaniaWezwanie do zapłaty odszkodowania, jak każdy oficjalny dokument powinno wskazywać, kto jest jego autorem i do kogo jest skierowane. Należy opatrzeć je również datą. Nie zapomnij podać swoich danych kontaktowych. Sprawca lub jego pełnomocnik mogą odpowiedzieć na wezwanie do zapłaty odszkodowania.

W wezwaniu należy opisać czego żądamy i skąd biorą się nasze roszczenia odszkodowawcze. Wyceń poniesioną szkodę i wskaż czego się domagasz.

Opis szkody

Zawarty w wezwaniu opis szkody nie musi być szczególnie rozbudowany. Powinien jednak oględnie wskazywać, jakie obrażenia poniosłeś oraz jakim uszkodzeniom uległ Twój pojazd i ewentualnie inne przedmioty. (O odszkodowaniu za niszczony sprzęt  przeczytasz tutaj: Rekompensata za zniszczony sprzęt). Żądane odszkodowanie powinno być adekwatne do rozmiaru i charakteru poniesionej szkody.

Podaj w jakim terminie chcesz otrzymać żądaną kwotę oraz wskaż numer rachunku bankowego. Pamiętaj przy tym, że ubezpieczyciel ma 30 dni na przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego.

Okoliczności wypadku drogowego

Koniecznie opisz okoliczności zdarzenia, wskazując co najmniej datę i miejsce wypadku samochodowego lub kolizji. Pisząc wezwanie do zapłaty zawrzyj w nim opis zdarzenia – czyli jak dokładnie doszło do wypadku i jak przebiegało cale zdarzenie.

Jeśli na miejsce wypadku dotarły służby – policja, straż pożarna lub pogotowie koniecznie dodaj te informację oraz zasygnalizuj, jak skończyła się interwencja.

Załączniki do wezwania do zapłaty

Do wezwania do zapłaty odszkodowania nie musisz dołączać żadnych dowodów. (Dowody w sprawie o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny opisałam tutaj: Dowody w sprawie o odszkodowanie ).

Pamiętaj jednak, że jeśli kierujesz je w czyimś imieniu, konieczne jest stosowne pełnomocnictwo.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak sformułować wezwanie do zapłaty odszkodowania za szkody poniesione w wypadku drogowym. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: