Niewidoczne uszkodzenia pojazdu

Renata Robaszewska        25 stycznia 2017        4 komentarze

Pisałam ostatnio o uszkodzeniach ciała, które dają o sobie znać po jakiś czasie od stłuczki (Uraz niezgłoszony przy stłuczce). Na maila Kancelarii RPRP otrzymaliśmy kilka zapytań o szkody w pojazdach, do których dochodzi w wyniku kolizji drogowych. Pan Paweł dopytywał o niewidoczne uszkodzenia pojazdu, które stwierdzane są dopiero w toku rozpoczętej naprawy powypadkowej. Kwestii tej postanowiłam więc poświęcić dzisiejszy wpis na blogu.

Likwidacja szkody

W świecie idealnym – szczególnie tym znanym z reklam towarzystw ubezpieczeniowych 🙂 – nie odjeżdżając z miejsca stłuczki zgłaszasz szkodę. Wtedy uśmiechnięty pan z pomocy drogowej zabiera Twoje auto i dostarcza Ci samochód zastępczy. Nie przejmujesz się niczym i w tempie ekspresowym Twój naprawiony niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki samochód, trafia z powrotem do Ciebie. Tyle o świecie idealnym.

W praktyce o samochód zastępczy musisz się upomnieć, a na rzeczoznawcę poczekasz kilka dni. Potem dostajesz pierwszy – najczęściej niesatysfakcjonujący kosztorys. (O tym, jak walczyć o realne odszkodowanie przeczytasz tutaj: Zaniżone odszkodowanie z OC). Kiedy już uda Ci się dojść z ubezpieczycielem do porozumienia w zakresie kosztów naprawy, Twoje auto trafia do warsztatu. Mechanik demontuje kolejne części samochodu i okazuje się, że im dalej tym gorzej. Sprawny rzeczoznawca powinien był to przewidzieć, ale nie zawsze tak jest.

Gdy nie zgłoszono uszkodzenia pojazdu

W takiej sytuacji należałoby zgłosić kolejne uszkodzenia do ubezpieczyciela i poczekać na wizytę rzeczoznawcy, który oceni i oszacuje nowoodkryte uszkodzenia pojazdu. Gorzej, jeśli rozkręcony samochód zwisł na podnośniku. Żaden warsztat nie pozwoli sobie na zablokowanie ma kilka dni jednego ze stanowisk pracy. Na taką sytuację każdy warsztat ma wypracowane własne procedury. I albo jest w stanie przyspieszyć przyjazd likwidatora, albo po prostu zabezpieczy dowody np. zdjęcia i wymienione części.

Odszkodowanie za niezgłoszone uszkodzenia pojazdu

Zarówno te szkody, które były widoczne od początku, jak i te uszkodzenia pojazdu, których nie widać było goły okiem, podlegają tym samym zasadom w zakresie naprawienia szkody. Jeśli za ich powstanie odpowiada sprawca, szkoda powinna być pokryta z OC.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak uzyskać od ubezpieczyciela należne Ciodszkodowanie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy lub wpisz komentarz pod tym tekstem.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aplikantka Luty 2, 2017 o 08:41

co jeśli uszkodzenie zostało wykryte po czasie? samochód został oddany do blacharza i został tam naprawiany, o innych szkodach nie było mowy; jednak po trzech miesiącach okazało się że chłodnica jest pęknięta, co nie było uwzględnione w zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela, czy można po raz kolejny zgłosić się o wypłatę odszkodowania?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Luty 2, 2017 o 10:56

Jeśli możliwe jest udowodnienie związku pomiędzy stłuczką a uszkodzeniem, ubezpieczyciel powinien pokryć też tę szkodę.

Odpowiedz

Adam Kwiecień 26, 2017 o 19:05

Witam. Miałem kolizje (jestem poszkodowanym) sprawe przekazałem fimie która zajmuje sie ubezpieczeniami samochodem zastepczym itp . WSzystko juz załatwione pieniądze wypłacone , ale podczas naprawy doszły kolejne uszkodzenia pytanie jest takie czy mogę zgłosic to do ubezpieczalni czy musi to zrobic ta firma która wczesniej wszystko załatwiała ?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Kwiecień 28, 2017 o 09:40

Panie Adamie,
Taką szkodę może Pan zgłosić samodzielnie. Proszę jednak wrócić do umowy, którą Pan podpisał. Może się okazać, że firma, która Pana reprezentowała, zagwarantowała sobie prowizję również w takich sytuacjach.
Pozdrawiam
Renata Robaszewska

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: