Ucieczka z miejsca wypadku

Renata Robaszewska        29 grudnia 2016        9 komentarzy

Kodeks karny przewiduje zaostrzenie kary w sytuacji, gdy sprawca wypadku samochodowego zbiegł z miejsca zdarzenia. Ucieczka z miejsca wypadku może mieć poważne konsekwencje. Priorytetem jest niezwłoczne udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym oraz wezwanie pomocy. Procedurę związaną z odpowiednim zachowaniem na miejscu wypadku opisałam: „10 zasad zachowania na miejscu wypadu drogowego„.

Kiedy następuje ucieczka z miejsca wypadku

Ucieczka z miejsca wypadku

Ucieczka z miejsca wypadku

Ucieczka z miejsca wypadku skutkuje w dużymi kłopotami. Kierowca nie może się kierować lękiem przed konsekwencjami. Jeśli do wypadku doszło w ruchu miejskim, sprawca nie ma szans na ukrycie się.  Podobnie, gdy droga jest monitorowana lub pojawili się  świadkowie zdarzenia. Ucieczka z miejsca wypadku nie ma sensu. Tożsamość sprawcy prędzej, czy później zostanie ustalona. A kara dla sprawcy wypadku będzie większa.

Nie każde oddalenie się z miejsca wypadku będzie kwalifikowane przez sąd, jako okoliczność skutkująca podwyższeniem odpowiedzialności. (O wysokości kary piszę tu: „Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego„). Przez ucieczkę z miejsca wypadku rozumie się działania motywowane chęcią uniknięcia odpowiedzialności. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 25 sierpnia 1994 r., sygn. akt III CZP 107/94, wskazał, że „o zbiegnięciu kierowcy można z reguły mówić wówczas, gdy oddala się on z miejsca wypadku wbrew obowiązującym przepisom, czy też by uniemożliwić zidentyfikowanie go i pociągnięcie do odpowiedzialności”. Z treścią uchwały można zapoznać się na stronie Rzecznika Finansowego.

Jeśli celem działania kierowcy nie jest uniemożliwienie identyfikacji (ukrycie swojej tożsamości), kara wymierzana sprawcy nie podlega zaostrzeniu. Wymierzona kara będzie również wyższa, gdy przed sądem udowodnione zostanie, że motywacją sprawcy było ukrycie faktu spożycia przez niego alkoholu. Dotyczy to również zażycia środków odurzających.

Nie poniesie wyższej kary ten, kto odjechał z miejsca wypadku w celu np. ratowania życia współpasażera lub innego uczestnika wypadku. Podobnie, gdy odjechał w celu wezwania pomocy lub w obawie przed linczem.

Odpowiedzialność za nieudzielenie pomocy

Należy pamiętać, że oddalenie się z miejsca wypadku może być dodatkowo podstawą do zarzuty z art. 162 § 1 kodeksu karnego, tj. nieudzielenia pomocy. Zgodnie z tym przepisem:

Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeśli sprawca uciekł z miejsca wypadku, powinien przemyśleć jak najszybszy powrót na miejsce zdarzenia. Później pozostaje zgłoszenie się na najbliższy komisariat.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Jeśli jesteś sprawcą lub poszkodowanym w wypadku samochodowym i potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy. Możesz również zadzwonić do nas (22 414 40 00) lub zostawić komentarz pod tym wpisem.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Łukasz Grudzień 30, 2016 o 12:20

A jaka jest kara za spowodowanie wypadku? I jakie są planowane zmiany?

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 30, 2016 o 12:24

A jaka jest kara za spowodowanie wypadku? I jakie sa planowane zmiany?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Grudzień 30, 2016 o 19:18

Panie Łukaszu – kara za spowodowanie wypadku zależy od okoliczności zdarzenia. Pisałam na ten temat we wpisach:
http://www.odszkodowanieizadoscuczynienie.com/kara-za-spowodowanie-wypadku-samochodowego/
http://www.odszkodowanieizadoscuczynienie.com/podwyzszona-kara-dla-sprawcy-wypadku-samochodowego/

Zachęcam do zapoznania się z tymi wpisami.
Pozdrawiam
Renata Robaszewska

Odpowiedz

Przemysław Szamryk Grudzień 30, 2016 o 21:51

Warta również odnotowania jest okoliczność, że ucieczka sprawcy wypadku samochodowego z miejsca zdarzenia niesie ze sobą negatywne konsekwencje w zawartej przez niego umowie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC sprawcy). W takim przypadku zakład ubezpieczeń ma prawo żądania od sprawcy zapłaty wszelkich świadczeń, które wypłacił poszkodowanemu (poszkodowanym). Postępowanie uruchamiane wobec sprawcy jest w praktyce nazywane postępowaniem regresowym.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Styczeń 2, 2017 o 17:08

Słuszna uwaga. Taki regres zwany również niewłaściwym nastąpi jeszcze w kilku przypadkach. Pisałam o tym kilka miesięcy temu, ale temat faktycznie wart jest podkreślenia.
http://www.odszkodowanieizadoscuczynienie.com/ubezpieczyciel-moze-zadac-zwrotu-odszkodowania-oc/

Odpowiedz

Piotr Grudzień 4, 2017 o 13:21

Dzień dobry
23 lutego 2017r zostałem potrącony wraz z synem 11 letnim na pasach przez młodego mężczyzne który uciekł z miejsca wypadku nie udzielił nam pomocy syn po 4 dniach wyszedł ze śpitala ja spędziłem 30 dni miałem niepamiec wsteczną około 20 min byłem nieprzytomny nie wiem ile puźniej miałem niepamięc około 2 tygodni pierwszy tydzień w szpitalu nie pamiętam nić drugi coś pamiętam coś kołacze mi się po głowie miałem 6 tomografuw robionych z tego trzy pamiętam było ze mną źle a nawet bardzo źle byłem na chorobowym na świadczeniach rechabilitacyjnych a teraz jestem na recie (całkowita niezdolność do pracy) chodzę do neurologa do psyhiatry często boli mnie głowa kręci mi sie itp z policji przyszło pismo o umyślne naruszenie przepisów drogowych tam było ograniczenie do 30 km/h jechał z niebezpieczną szybkością prawdopodobnie 70 do 80 km/h tak powiedział policjant do żony otrzymał wyrok za zabicie psa dostaje się więcej niż za potrącenie ludzi z takimi skutkami

Odpowiedz

Renata Robaszewska Grudzień 4, 2017 o 13:43

Panie Piotrze,
Przestępstwo spowodowania wypadku komunikacyjnego w kodeksie karnym opisanej jest jako naruszenie zasad bezpieczeństwa. Osoba, która popełnia takie przestępstwo może być skazana na 3 lata. Przy ciężkim uszczerbku (co jak przypuszczam po opisie – mogło mieć miejsce w pana sprawie) zagrożenie zwiesza się do 8 lat. Dodatkowo kierowca zbiegł z miejsca wypadku, co powoduje automatyczne zwiększenie odpowiedzialności.
Może Pan czuwać nad postępowaniem karnym angażując się jako pokrzywdzony do postępowania.
Niezależnie ma Pan prawo domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia. Oczywiście żadne pieniądze nie cofną skutków wypadku, ale mogą pomoc Panu i Pańskiej rodzinie przejść przez ten trudnym okres.
Życzę dużo zdrowia
Renata Robaszewska

Art. 177 [Wypadek]
zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 177 [Wypadek]

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Odpowiedz

krzysztof Grudzień 10, 2017 o 19:40

Witam . Potracilem dziewczynę i oddalilem sie z miejsca zdarzenia dostałem pismo z sadu o zatrzymaniu prawa jazdy czy istnieje szansa na jego odzyskanie ? Nie ukrywam ze prawo jazdy jest mi niezbędnie potrzebne w pracy ( jestem rolnikiem ) czy warto wystapic z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze ?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Grudzień 11, 2017 o 09:58

Sugeruję skonsultować sprawę wniosku o dobrowolne poddanie się karze z adwokatem. Być może w Pana wypadku korzystniejsza będzie inna taktyka. Dużo w tej sprawie zależy od stanu poszkodowanej oraz okoliczności zdarzenia. Pana sytuacja jest zbyt skomplikowana, aby oceniać ją przez internet.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: