Ubezpieczyciel zwraca koszty prywatnej opinii

Renata Robaszewska        09 września 2019        Komentarze (0)

Interesy ubezpieczyciela i poszkodowanego ubiegającego się o wypłatę z ubezpieczenia są zazwyczaj rozbieżne. Poszkodowany dąży do uzyskania najwyższego odszkodowania a w interesie ubezpieczyciela jest wydanie jak najmniej. Wielu z naszych klientów korzysta z opinii rzeczoznawców, aby jak najdokładniej oszacować należne im kwoty. Tymczasem ubezpieczyciel zwraca koszty prywatnej opinii nader wstrzemięźliwie.

Prywatna opinia biegłego, jako istotny dowód

Jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub ubezpieczyciel zaniża należne odszkodowanie, zamówienie prywatnej opinii jest racjonalne a nawet wskazane. Specjalista w dziedzinie rekonstrukcji wypadków lub rzeczoznawca majątkowy szacujący wysokość szkody często dostarczają koronnych argumentów w sprawie. Nagle może się okazać, że przytoczony opis wypadku oraz ślady pozostawione na pojazdach, potwierdzają wersję, którą z uporem kwestionował ubezpieczyciel. Albo zakres szkód i ich wycena są faktycznie o wiele wyższe niż wynikałoby z propozycji ubezpieczyciela. W wielu przypadkach taka opinia, czy wycena przechyla szalę zwycięstwa. Pozwala to na wypłatę odszkodowania w postępowaniu likwidacyjnym i oszczędza konieczności wchodzenia w spór sadowy.

Wykonanie takiej opinii kosztuje a koszt ten pokrywa poszkodowany. Logicznym wydaje się, że jeśli dopiero przedłożenie ekspertyzy zmienia stanowisko ubezpieczyciela, powinien on zrekompensować poszkodowanemu taki wydatek.

O praktyce, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub ubezpieczyciel zaniża wysokość odszkodowania pisaliśmy już wcześniej na blogu: Zaniżenie odszkodowania z OC.

Ubezpieczyciel zwraca koszty prywatnej opinii – uchwała Sądu Najwyższego

Przez dłuższy czas pomocy w rozstrzygnięciu tej kwestii nie przynosiło orzecznictwo. Sytuacja zmieniła się kilka dni temu, gdy Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę. W dniu 2 września 2019 r. Sąd Najwyższy wskazał, że III CZP 99/18:

„Poszkodowanemu oraz cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania.”

ubezpieczyciel zwróci koszty prywatnej opinii

Uchwała jest co do zasady korzystana, choć pewien niepokój z mojej strony budzi niedookreślenie pojęcie „niezbędności do efektywnego dochodzenia odszkodowania”. Tam, gdzie sąd zostawia, jakiekolwiek pole do interpretacji – wróżyć należy podstawę kolejnych sporów. Obawiam się, że większość ubezpieczycieli będzie w tej chwili negowało tę właśnie zasadność.

Zwrot kosztów opinii dla cesjonariusza

Opisywana uchwała ucieszy nie tylko poszkodowaniach, ale i osoby które na które poszkodowany przeniósł prawo do odszkodowania. Będą to zarówno podmioty, które zawodowo trudnią się skupowaniem długów, jak i np. osoby, które wykupiły auto z leasingu. Im również Sąd Najwyższy otworzył drogę do uzyskania zwrotu kosztów prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy.

Jeżeli jesteś poszkodowany w wypadku drogowych a ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub ubezpieczyciel zaniża wysokość odszkodowania, poradę możesz uzyskać kontaktując się z Kancelarią RPRP.

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: