To tylko stłuczka

Renata Robaszewska        24 stycznia 2018        Komentarze (0)

Za oknem ani ciepło, ani zimno. Czyli szykuje się gołoledź. Gdy na ulicy jest ślisko, rośnie liczba stłuczek. Jedziesz sobie spokojnie i czujesz takie charakterystyczne bęc. Pas się napina a twój nos zbliża niebezpiecznie do kierownicy. Znasz to? Samochód lekko zgnieciony, ale nikomu nic się nie stało. Uff. To tylko stłuczka. To tylko stłuczka

Ból po stłuczce – to tylko stłuczka

Załatwiasz formalności. Spisujecie oświadczenia. Wzywacie lub nie policję. (Tu przeczytasz, jak prawidłowo udokumentować kolizję: Jak udokumentować stłuczkę). Niby wszystko w porządku – przecież to tylko stłuczka. Nerwy odpuszczają i wracasz do codziennych zajęć. Po paru godzinach okazuje się jednak, że zaczyna Ci drętwieć kark, boli szyja lub głowa. To typowe objawy urazy kręgów szyjnych tzw. smagnięcia biczem (whiplash). Do urazu takiego dochodzi przy uderzeniach w tył samochodu. Wtedy na skutek zderzenia głowa z dużą siłą wykonuje gwałtowny ruch do tyłu i zwrotnie do przodu.

Gdy nie zgłoszono urazu przy stłuczce

Dolegliwości bólowe i złe samopoczucie po kolizji należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. W większości wypadków wystarczy kołnierz ortopedyczny, oszczędny tryb życia i dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Poinformuj lekarza o okolicznościach powstania urazu. Informacja taka powinna znaleźć się w twojej karcie u lekarza rodzinnego lub w dokumentacji z SOR, jeśli zgłosisz się na ostry dyżur. Od Ciebie zależy, czy chcesz dodatkowo zgłosić sprawę na policję. Jeśli Twój uszczerbek na zdrowiu jest poważniejszy, policja będzie prowadziła stosowne postępowanie. Nie ma przy tym znaczenia, że sprawę zgłosiłeś później lub że urazu nie opisałeś w dokumentacji wypadkowej.

Odszkodowanie za uraz przy stłuczce – smagnięcie biczem (whiplash)

Skutki urazu powstałego w czasie zderzenia mogą szybko ustąpić. Przy typowym „smagnięciu biczem” ból i dyskomfort towarzyszą poszkodowanemu przez kilka tygodni lub miesięcy. Niekiedy jednak, gdy doszło do poważniejszych uszkodzeń dysków lub więzadeł – ból szyi lub głowy trwa latami. Do tego dochodzić może problem z koncentracją i ze snem oraz irytujące szumy w uszach. Niby to tylko stłuczka a konsekwencje mogą być poważne i nieodwracalne. Powstanie urazu zgłoś jak najszybciej do ubezpieczyciela, który zajmuje się likwidacją szkody. Jeśli ubezpieczyciel odmawia uznania Twoich racji, wystąp o odszkodowanie do sądu. W zależności od indywidulanej sytuacji poszkodowanego odszkodowanie za smagnięciem biczem wynosi kilka tysięcy złotych. O tym jak prawidłowo ustalić wartość odszkodowania przeczytasz TU: Wysokie odszkodowanie.

Więcej o tym, jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy  przeczytasz TU: Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy?

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak uzyskać od ubezpieczyciela odszkodowanie za smagnięcie biczem (uraz typu whiplash). Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: