Świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe

Renata Robaszewska        10 grudnia 2017        Komentarze (0)

Świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe może zagwarantować Ci wygraną. Ale może być również najsłabszym ogniwem. Wytaczając powództwo o odszkodowanie komunikacyjne należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy udowodnić i kto może nam w tym pomóc.

Po co świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe?

Jako poszkodowany w wypadku musisz udowodnić swoje żądania przed sądem. Po Twojej stronie jest tzw. ciężar dowodu. Sąd nie uwierzy Ci na piękne oczy. Potrzebne są Ci więc  dowody na poparcie tego co mówisz. Co może być dowodem w sądzie piszę tu: „Dowody w sprawie o odszkodowanie powypadkowe„. Jednym ze środków w sprawie o odszkodowanie jest tzw. źródło osobowe, czyli po prostu świadek.

Na jakie okoliczności warto powołać świadka?

Świadek będzie ci potrzeby, jeśli okoliczności wypadku są sporne. Będzie też niezbędny, żeby wykazać skutki wypadku, w tym to w jaki sposób odniesiony uszczerbek na zdrowiu wpłynął na Twoje życie, jak przebiegał proces powrotu do zdrowia. To co zeznania świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe będzie kluczowe dla udowodnienia Twojego cierpienia i złego samopoczucia. Jeśli nie masz dowodów na poniesione wydatki, to również dobre źródło informacji. O tym, czego może się domagać ofiara wypadku przeczytasz TU: 10 wydatków, których pokrycia może żądać ofiara wypadku oraz TU: Roszczenia poszkodowanego w wypadku samochodowym.świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe

Kto może być świadkiem w sprawie o odszkodowanie?

Jeśli masz wybór, wskaż świadków rozsądnie. Oczywiście czasem tego wyboru nie ma, bo np. kolizja miała miejsce w odludnym miejscu lub wypadku zdarzył się w nocy. Pamiętaj, że wizyta w sądzie to duży stres, któremu nie każdy podoła. Pełnomocnik drugiej strony też będzie próbował wyprowadzić świadka z równowagi. Świadek będzie pod ostrzałem pytań drugiej strony. Jeśli dana osoba ma problemy z pamięcią, nie potrafi się logicznie wysłowić lub jest skłonna do konfabulacji, zrezygnuj z jej powołania. Świadkami nie mogą być osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń.

Nie opieraj się też na świadkach, którzy nie mają wiedzy o tym co się zdarzyło lub mają informacje z trzeciej ręki. Niepotrzebnie zmarnujesz czas Sądu i innych. Niekiedy jest jednak sens powołania takiego świadka, np. osoby, której sprawca opowiedział o przebiegu wypadku a teraz zaprzecza lub osoby, z którą kontaktowałeś się bezpośrednio po wypadku i zdałeś relację z jego przebiegu.

Przygotowanie świadka do zeznań

Absolutnie nie nastawiaj świadka. Nie instruuj go, co i jak ma mówić. Pod żadnym pozorem nie nakłaniaj go do kłamstwa lub naginania rzeczywistości. Procesowo to może się zemścić przede wszystkim na Tobie. Nie wspominając już o odpowiedzialności za składania fałszywych zeznań.

Za to zasadne jest poinformowanie świadka o tym, jak będzie wyglądały okoliczności składania zeznania. Czyli, gdzie ma podejść i o jakie dane Sąd go zapyta (np. wiek i zawód), czy jak się ubrać. (Jak ubrać się do sądu przeczytasz TU: Jak ubrać się do sądu, czyli sądowy dress code). Gdy świadek będzie wiedział, jak zwracać się do Sądu, gdzie stać i na kogo patrzeć podczas odpowiedzi na pytania, poczuje się bardzie komfortowo – (Jak zachować się w sądzie przeczytasz TU: Jak zachować się w sądzie podczas rozprawy).

Nieobecność świadka

Co jeśli świadek się nie zjawi? Sąd może go ukarać karą grzywny wynoszącą nawet 5.000 złotych. Sąd wyda w tej sprawie postanowienie, na które świadek może złożyć zażalenie. Jeżeli pomimo ukarania grzywną świadek nie stawi się na kolejne wezwanie, Sąd może zarządzić jego doprowadzenie przez policję.

Jeśli powód świadka nieobecności jest znany, powiadom o tym Sąd. Poproś również świadka, aby niezwłocznie wysłał stosowne pismo w tej sprawie.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak uzyskać od odszkodowanie na wypadek samochodowy. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: