Świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe

Renata Robaszewska        10 stycznia 2017        Komentarze (0)

Świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe może zagwarantować Ci wygraną. Może być czasem najsłabszym ogniwem. Wytaczając powództwo o odszkodowanie komunikacyjne należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy udowodnić i kto może nam w tym pomóc.

Po co świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe?

Jako poszkodowany w wypadku musisz udowodnić swoje żądania przed sądem. Po Twojej stronie jest tzw. ciężar dowodu. Sąd nie uwierzy Ci na piękne oczy. Potrzebne są Ci więc  dowody na poparcie tego co mówisz. Co może być dowodem w sądzie piszę tu: „Dowody w sprawie o odszkodowanie powypadkowe„. Jednym ze środków w sprawie o odszkodowanie jest tzw. źródło osobowe, czyli po prostu świadek.

Na jakie okoliczności warto powołać świadka?

Świadek będzie ci potrzeby, jeśli okoliczności wypadku są sporne. Będzie też niezbędny, żeby wykazać skutki wypadku, w tym to w jaki sposób odniesiony uszczerbek na zdrowiu wpłynął na Twoje życie, jak przebiegał proces powrotu do zdrowia. Świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe będzie kluczowy dla udowodnienia Twojego cierpienia złego samopoczucia. Jeśli nie masz dowodów na poniesione wydatki, to również dobre źródło informacji. świadek w sprawie o odszkdowanie powypadkowe.jpg

Kto może być świadkiem w sprawie o odszkodowanie?

Wybierz świadków rozsądnie. Pamiętaj, że wizyta w sądzie to duży stres, któremu nie każdy podoła. Pełnomocnik drugiej strony też będzie próbował wyprowadzić świadka z równowagi. Świadek będzie pod ostrzałem pytań drugiej strony. Jeśli dana osoba ma problemy z pamięcią, nie potrafi się logicznie wysłowić lub jest skłonna do konfabulacji, zrezygnuj z jej powołania. Świadkami nie mogą być osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń.

Nie opieraj się też na świadkach, którzy nie mają wiedzy o tym co się zdarzyło lub mają informacje z trzeciej ręki. Niepotrzebnie zmarnujesz czas Sądu i innych.

Przygotowanie świadka do zeznań.

Absolutnie nie nastawiaj świadka. Nie instruuj go, co ma mówić. Pod żadnym pozorem nie nakłaniaj go do kłamstwa lub naginania rzeczywistości. To może się zemścić przede wszystkim na Tobie.

Za to zasadne jest poinformowanie świadka o tym, jak będzie wyglądały zeznania. Gdzie ma podejść i o jakie dane Sąd do zapyta (np. wiek i zawód), czy jak się ubrać. Gdy świadek będzie wiedział, jak zwracać się do Sądu, gdzie stać i na kogo patrzeć podczas odpowiedzi na pytania, poczuje się bardzie komfortowo.

Nieobecność świadka.

Co jeśli świadek się nie zjawi? Sąd może go ukarać karą grzywny wynoszącą nawet 5.000 złotych. Sąd wyda w tej sprawie postanowienie, na które świadek może złożyć zażalenie. Jeżeli pomimo ukarania grzywną świadek nie stawi się na kolejne wezwanie, Sąd może zarządzić jego doprowadzenie przez policję.

Jeśli powód świadka nieobecności jest znany, powiadom o tym Sąd. Poproś również świadka, aby niezwłocznie wysłał stosowne pismo w tej sprawie.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: