Wobec sprawcy wypadku drogowego sąd może orzec dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów. Sąd orzeka taki zakaz na określony czas lub dożywotnio. Kary za spowodowanie wypadku opisuję TU: Kara za spowodowanie wypadku samochodowego. Natomiast konkretnie o wymiarze zakazu prowadzenia pojazdów piszę TU: „Zakaz prowadzenia pojazdów dla sprawcy wypadku„. Wprowadzono skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez zmianę na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Samochód z blokadą alkoholową
Blokada alkoholowa to zgodnie z art. 2 pkt 84) Prawa o ruchu drogowym urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Pojazd może być wyposażony w blokadę alkoholową montowaną przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela. Kalibrację takiej blokady alkoholowej wykonuje się co 12 miesięcy. Poruszając się pojazdem z blokadą należy posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające przeprowadzenia badania technicznego oraz kalibracji.
Od czego zależy skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów
Żeby starać się o takie złagodzenie zakazu prowadzenia pojazdów musi upłynąć stosowny okres od orzeczenia zakazu.
Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był orzeczony na czas określony – sprawca wypadku może starać się o zmianę zakazu po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. Jeśli więc okres orzeczenia zakazu to 3 lata (36 miesięcy), z wnioskiem do sądu można wystąpić po 18 miesiącach.
Jeżeli zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego – tj. dożywotnio – sprawca wypadku może starać się o zmianę zakazu po upływie co najmniej 10 lat.
Nie będzie to więc skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, ale jego złagodzenie.
Sąd nie musi pozytywnie rozpatrzeć złożonego wniosku. Postanowienie o dalszym wykonywaniu zakazu z ograniczeniem do pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową poprzedza wnikliwa analiza. Sąd bierze pod uwagę postawę skazanego, jego właściwości i warunki osobiste oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego. Jeśli czynniki te uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji sąd przychyli się do żądania. Następnie powiadomi właściwy wydział komunikacji.
W innych okolicznościach sąd odmówi. Ma postanowienie o odmowie przysługuje zażalenie.
Przywrócenie uprawnień nie będzie automatyczne. Konieczne będzie powtórne zdanie egzaminu.
Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową może być również złagodzeniem środka zastosowanego wobec sprawy wykroczenia.
Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak uzyskać od ubezpieczyciela odszkodowanie za bliznę. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij mailowo krótki opis sprawy.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
orientuje się Pani jaki jest koszt blokady i montażu? może miała już Pani taką sprawę?
Panie Łukaszu,
Dokładne koszty proponuje sprawdzić u podmiotu, który zajmuje się sprzedaż i montażem. Proszę jednak pamiętać, że nie będzie to koszt jednorazowy. Konieczne będzie ponoszenie co roku kosztów kalibracji urządzenia.
Jeśli jest Pan zainteresowany poprowadzeniem takiej sprawy przez Kancelarię, zapraszam do kontaktu. Czy zakaz orzeczono przed 18 maja 2015 r.?
Pozdrawiam