Nie każda osoba, która poniosła śmierć w okolicznościach związany z wypadkiem samochodowym będzie uznana za ofiarę śmiertelną zdarzenia drogowego. Za ofiarę wypadku drogowego nie będzie uznana m.in. osoba, która doznała obrażeń w wyniku targnięcia się na własne życie. W tym wypadku konstatacja może być jedna – to samobójca sprawcą wypadku drogowego.
Szukanie motywu
Jak w każdej sytuacji, gdy w wypadku jest ofiara śmiertelna, prokurator i policja szczegółowo badają okoliczności zdarzenia. Wykluczenie hipotezy samobójstwa jest typowym działaniem w toku postępowania przygotowawczego. Podobnie, gdy sprawca przeżył, ale okoliczności wypadku samochodowego wskazują, iż to faktycznie próba samobójcza. Znalezienie motywu jest konieczne dla właściwego zakwalifikowania sprawy i nadania postępowaniu prawidłowego biegu. Policjanci będą więc poszukiwać listów pożegnalnych oraz przepytywać bliskie osoby, co do samopoczucia i zachowania potencjalnego samobójcy. Śledczy analizować będą również sam moment wypadku samochodowego oraz poprzedzające go zdarzenia.
Trudno jest wytłumaczyć rodzinom zabitego lub ciężko rannego w wypadku samochodowym, że jest to zwyczajna procedura. W obliczu ich cierpienia nic nie jest bowiem zwyczajne. Trudno jest im przyjąć do wiadomości, że osoba, którą znali lub kochali przynajmniej w założeniu chciała odebrać sobie życie. Czasami dopiero po takim tragicznym zdarzeniu, wiążą ze sobą różne fakty i sygnały wysyłane przez ich bliskiego.Osobną kwestią jest tzw. samobójstwo rozszerzone. Sytuacja ta następuje, np. gdy kierowca wiozący pasażerów z premedytacją wjeżdża pod inny samochód, uderza z dużą prędkością w ścianę lub zjeżdża do rowu.
Ofiary samobójcy
Kancelaria RPRP prowadziła sprawy, w których przewijał się motyw spowodowania wypadku przez samobójcę. Są to sytuacje niezwykle ciężkie, szczególnie gdy samobójca spowodował śmierć lub uszkodzenie ciała u innej osoby. Rodzina musi się zmierzyć nie tylko ze stratą najbliższej osoby, ale również z olbrzymim poczuciem winy wobec skutków jej czynu. Tym bardziej, że sprawy takie są najczęściej medialne i nagłówki w prasie i internecie krzyczą: „Samobójca sprawcą wypadku drogowego”.
W niektórych sytuacjach to niedoszły samobójca może ostatecznie odpowiedzieć za skutki swoich czynów. Również finansowo, tj. wypłacając odszkodowanie poszkodowanym i rodzinom ofiar. Jeśli szkodę pokryto z OC niedoszłego samobójcy, istnieje ryzyko, że ubezpieczyciel zażąda jej zwrotu od osoby, która targnęła się na swoje życie i wyrządziła szkodę umyślnie (Ubezpieczyciel może żądać zwrotu odszkodowania OC).
Wyniki czynności prowadzonych przez policję i prokuraturę mają jednak bardzo duże znaczenie dla potencjalnego sprawcy wypadku. Na ich podstawie prokurator podejmie decyzję, czy takiemu kierowcy postawione zostaną zarzuty. Co za tym idzie, czy wniesiony zostanie akt oskarżenia i czy poniesienie on odpowiedzialność karną. Jeśli interesuje Cię karalność sprawcy wypadku drogowego zajrzyj ty: Kara za spowodowanie wypadku samochodowego lub tu: Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego.
Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci , jaka strategia jest najlepsza dla ofiary lub sprawcy wypadku. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }