Przesłuchania biegłego staram się traktować, jak materiał szkoleniowy. Fachowy biegły (niestety nie zawsze na takiego trafiamy) jest istną skarbnicą wiedzy. Ostatnio przedmiotem mojego zainteresowania była pomoc psychologiczna po wypadku samochodowym. Biegły specjalizujący się w leczeniu PTSD (Zespół Stresu Pourazowego) bardzo interesująco opowiadał na zadawane mu pytania.
Skutki emocjonalne wypadków samochodowych
Zgodnie z tym co mówił, aż 25% uczestników wypadków samochodowych na poważne problemy emocjonalne, wymagające wsparcia psychologicznego. Niewdrożenie prawidłowej terapii lub opóźnianie momentu jej rozpoczęcia, prowadzi do utraty równowagi psychicznej, a w cięższych przypadkach uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Bardzo ciekawy materiał na ten temat znajdziesz tutaj: Pomoc psychologiczna dla uczestników wypadków drogowych.
Korzystanie z pomocy psychologów powoli przestaje być tematem tabu. Jeszcze kilka lat temu nasi klienci wstydzili się opowiadać o swoich lękach. Traktowali to jako objaw słabości. Często nie mieli świadomości, że towarzyszące im w życiu codziennym lęki można przepracować z terapeutą. Z dużą nieśmiałością zwierzali się z nawracających wizji wypadku, nocnych leków, czy problemów z wykonywaniem czynności kojarzących się z okolicznościami wypadku – prowadzeniem samochodu, korzystaniem z komunikacji miejskiej, czy przechodzeniem przez jezdnię. Tymczasem traumy utrudniały im życie i komplikowały relacje z bliskimi. Niekiedy ofiary wypadków, w których zginęli ich bliscy cierpią na tzw. syndrom ocalałego, co z powodu nasilonego poczucia winy doprowadzić może do depresji a nawet prób samobójczych.
Pomoc psychologiczna po wypadku samochodowym – dowód na jej konieczność
Z moich doświadczeń obserwuję, że pomoc psychologiczna po wypadku samochodowym jest coraz powszechniej dostępna. Ofiary wypadków samochodowych korzystają z pomoc specjalistów w ramach indywidualnej psychoterapii. Sięgają również po leczenie farmakologiczne. Poniesione w tym zakresie koszty powinny być zwrócone (lub wyłożone z góry) przez sprawcę lub jego ubezpieczyciela jako odszkodowanie. Żądanie ich pokrycia nie może jednak opierać się jedynie na niczym niepopartym twierdzeniu poszkodowanego. Okoliczność tę warto potwierdzić dowodem z opinii biegłego psychologa, który wskaże, czy poszkodowany powinien być pod opieką psychologiczną oraz w jakiej formie i zakresie. Z opinii tej powinno wynikać, czy ofiara wypadku powinna uczestniczyć w profesjonalnej terapii oraz jakie leczenie farmakologiczne winno być w jej przypadku wdrożone.
O uprawnieniach ofiary wypadku przeczytasz tutaj: Roszczenia poszkodowanego w wypadku samochodowym. Natomiast o procedurze tutaj: Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy?
Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci nie tylko, jak uzasadnić Twoje żądania , ale możemy pomóc Ci w toku całej sprawy. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Kwestia pomocy psychologicznej może być kluczowa, nie mniej jednak często można sprowadzić ją do absurdu. Przykładowo – pomoc psychologiczna na dosyć szeroką skalę po nieudanych (spokojnie, bez dramatu) wakacjach, z którą miał okazję mierzyć się jeden z moich kolegów.
We wszystkim ważny jest umiar. Jak pisałam tego typu skutki dotykają 25% poszkodowanych i to w różnym zakresie.