Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego

Renata Robaszewska        28 sierpnia 2016        Komentarze (0)

Polskie prawo przewiduje trzy sytuacje, kiedy kara wymierzana sprawcy wypadku jest wyższa. Zaostrzenie karalności nastąpi w tzw. okolicznościach kwalifikujących. Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego będzie zasądzona, gdy:

  • Popełnienia przestępstwa w stanie nietrzeźwości;
  • Popełnienia przestępstwa pod wpływem środka odurzającego;
  • Ucieczki z miejsca wypadku.

Jakie są kary za spowodowanie wypadku przeczytasz tutaj:  Kara za spowodowanie wypadku samochodowego

Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego

Nadzwyczajne obostrzenie kary zgodnie z art. 178 kodeksu karnego polega na orzeczeniu przez sąd kary pozbawienia wolności przewidzianej za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Co to oznacza w praktyce? W przypadku spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym kara wynosi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Jeśli wypadek nastąpił w jednej ze wskazanych wyżej okoliczności kara może wynieść od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego

Wypadek spowodowany w takich okolicznościach to dodatkowy zakaz prowadzenia pojazdów. Więcej na ten temat tu: „Zakaz prowadzenia pojazdów dla sprawcy wypadku„. Będzie on szczególnie dotkliwy dla zawodowych kierowców oraz osób, które przy wykonywaniu swojej pracy korzystają z samochodu, np. dla rolników. Jeśli nie masz uprawnień do kierowania pojazdami, orzeczenie takiego zakazu uniemożliw Ci zdobycie prawa jazdy w przyszłości.

Ryzyko zwrotu wypłaconego odszkodowania

To nie koniec kłopotów. W takiej sytuacji ubezpieczyciel, który wypłacił odszkodowanie osobie poszkodowanej lub jej bliskim może zażądać zwrotu kwot wypłaconych od sprawcy szkody. Jest to tzw. odpowiedzialność regresowa. Więcej na ten temat we wpisie „Ubezpieczyciel może żądać zwrotu odszkodowania OC”. Oznacza to, że pomimo zawarcia umowy ubezpieczenia OC odszkodowanie, zadośćuczynienie, czy renta będą wypłacane z kieszeni sprawcy. W większości sytuacji, oznacza to katastrofę finansową dla sprawcy i jego rodziny.

Jeśli jechałeś na tzw. podwójnym gazie lub uciekłeś z miejsca wypadku, musisz się liczyć z tym, że sąd karny orzeknie, iż należy się podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego. Radzę Ci w takiej sytuacji kontakt z prawnikiem. Od sprawnej obsługi prawnej może zależeć przyszłość Twoja oraz Twojej rodziny.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci , jaka strategia jest najlepsza dla ofiary lub sprawcy wypadku. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: