Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego

Renata Robaszewska        28 sierpnia 2016        Komentarze (0)

Polskie prawo przewiduje trzy sytuacje, kiedy kara wymierzana sprawcy wypadku jest wyższa. Zaostrzenie karalności nastąpi w tzw. okolicznościach kwalifikujących. Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego będzie zasądzona, gdy:

  • Popełnienia przestępstwa w stanie nietrzeźwości;
  • Popełnienia przestępstwa pod wpływem środka odurzającego;
  • Ucieczki z miejsca wypadku.

Nadzwyczajne obostrzenie kary zgodnie z art. 178 kodeksu karnego polega na orzeczeniu przez sąd kary pozbawienia wolności przewidzianej za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Co to oznacza w praktyce? W przypadku spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym kara wynosi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Jeśli wypadek nastąpił w jednej ze wskazanych wyżej okoliczności kara może wynieść od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.odszkodowanieizadoscuczynienie_20161115

Wypadek spowodowany w takich okolicznościach to dodatkowy zakaz prowadzenia pojazdów. Więcej na ten temat tu: „Zakaz prowadzenia pojazdów”. Będzie on szczególnie dotkliwy dla zawodowych kierowców oraz osób, które przy wykonywaniu swojej pracy korzystają z samochodu, np. dla rolników. Jeśli nie masz uprawnień do kierowania pojazdami, orzeczenie takiego zakazu uniemożliw Ci zdobycie prawa jazdy w przyszłości.

To nie koniec kłopotów. W takiej sytuacji ubezpieczyciel, który wypłacił odszkodowanie osobie poszkodowanej lub jej bliskim może zażądać zwrotu kwot wypłaconych od sprawcy szkody. Jest to tzw. odpowiedzialność regresowa. Więcej na ten temat we wpisie „Żądanie zwrotu odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela z tytułu OC”. Oznacza to, że pomimo zawarcia umowy ubezpieczenia OC odszkodowanie, zadośćuczynienie, czy renta będą wypłacane z kieszeni sprawcy. W większości sytuacji, oznacza to katastrofę finansową dla sprawcy i jego rodziny.

Jeśli jechałeś na tzw. podwójnym gazie lub uciekłeś z miejsca wypadku, musisz się liczyć z tym, że sąd karny orzeknie, iż należy się podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego. Radzę Ci w takiej sytuacji kontakt z prawnikiem. Od sprawnej obsługi prawnej może zależeć przyszłość Twoja oraz Twojej rodziny.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: