Zrobiło się ciepło i dzieci chętniej przebywają na dworze (a jeśli są z Krakowa na polu ?). Porzucenie laptopów, tabletów i smartfonów zdecydowanie dobrze robi im na oczy. Za to sukcesywnie przybywa zadrapań, siniaków i poważniejszych urazów, również tych powstałych w wypadkach komunikacyjnych (zarówno samochodowych, jak i rowerowych). Do Kancelarii RPRP wpływają zaś masowo zapytania o odszkodowanie ze szkolnego ubezpieczenia NNW.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) uczniów jest dobrowolnym ubezpieczeniem osobowym. Na początku roku szkolnego pojawia się zazwyczaj dyskusja nad sensem korzystania z tej formy ubezpieczenia. Ubezpieczyciele kuszą niskimi składkami a rodzice w natłoku spraw związanych z planowaniem zajęć i wzywani do kolejnych składek z automatu przystępują do ubezpieczenia.
Jeśli interesuje Cię odszkodowanie ze szkolnego ubezpieczenia NNW zapraszam do lektury wpisu: Nieobowiązkowe ubezpieczenie NNW oraz artykułu Marcina Czyżowskiego na łamach Wyborczej: „Szkolne ubezpieczenie dziecka. Triki, kruczki i drobne druczki„.
Odszkodowanie ze szkolnego ubezpieczenia NNW – co pokrywa
Zgodnie z założeniem w przypadku nieszczęśliwego wypadku skutkującego rozstrojem zdrowia – dziecko otrzymuje odszkodowanie wyliczone jako iloczyn sumy ubezpieczenia i procentu uszczerbku. Procent ten wynika co do zasady z tabeli dołączonej do OWU. Nie są to procenty wysokie – przy drobniejszych będą to niskie kwoty jednocyfrowe. Należy pamiętać, że suma ubezpieczeniowa wypłacona będzie jedynie w przypadku 100% uszczerbku na zdrowiu lub w przypadku śmierci ubezpieczonego. Niestety, ale w tej kategorii często znajdują się ofiary wypadków samochodowych. W pozostałych sytuacjach prosta matematyka wskazuje, że otrzymane kwoty nie będą znaczące i nie będą przekraczały 200-300 złotych.
Odszkodowanie ze szkolnego ubezpieczenia NNW – wyłączenia
Trzeba również pamiętać o wyjątkach. Teoretycznie wydaje się, że ubezpieczenie powinno obejmować wszystkie wypadki, do których dochodzi w szkole i poza nią. Nie jest tak do końca. Jeśli Twoje dziecko chodzi na treningi sportowe, musisz sprawdzić, czy wybrany pakiet ubezpieczenia obejmuje takie zajęcia. Może się okazać, że nie. Odszkodowanie ze szkolonego ubezpieczenia NNW nie obejmuje również szkód rzeczowych – czyli np. ubezpieczyciel nie zwróci Ci kosztów pękniętych okularów, uszkodzonego roweru, czy zniszczonego ubrania. O możliwości uzyskania rekompensaty za zniszczony sprzęt przeczytasz tutaj: Odszkodowanie za zniszczony sprzęt. Może jednak pokrywać koszty np. leczenia, zakupu lekarstw i środków opatrunkowych. Choć i tu trzeba pamiętać o limitach.
Odszkodowanie ze szkolnego ubezpieczenia NNW nie pokrywa również zadośćuczynienia – czyli odszkodowania za ból i cierpienie.
Odszkodowanie ze szkolnego ubezpieczenia NNW – trudności
Jak sama się przekonałam oferty ubezpieczycieli przekazywane do szkół znacznie różnią się od siebie. Trudno je w prosty sposób porównać. Ponieważ są kierowane do większej grupy uczniów, często nie odpowiadają w 100% na indywidualne potrzeby danej osoby. Wtedy warto zastanowić się nad opcjami bardziej szytymi na miarę.
Nasi klienci stykali się również z problemem prawidłowego opisu zdarzenia, kiedy okoliczności wypadku zapisane w karcie z SOR nie do końca odpowiadały faktycznemu przebiegowi zdarzenia. Podobnie problematyczne okazywało się udokumentowanie roszczeń dodatkowych, np. pokrycia kosztów korepetycji.
Rzecznik Finansowy w raporcie czerwca 2017 zwracał również uwagę m.in. na brak świadomości rodziców co do zakresu umów ubezpieczeniowych oraz niską sumy ubezpieczeń, które wiążą się z niską składką, ale i z dość wąską ochroną. Stąd jeśli Twoje dziecko uległo wypadkowi a opłaciłeś składkę z tytułu szkolnego ubezpieczenia NNW – koniecznie zgłoś szkodę. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem ubezpieczyciela, złóż odwołanie.
Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci nie tylko, jak wystąpić o odszkodowanie ze szkolnego ubezpieczenia NNW, ale możemy pomóc Ci w toku całej sprawy. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }