Odszkodowanie za zniszczony sprzęt

Renata Robaszewska        04 stycznia 2017        Komentarze (0)

Każdy z nas otacza się gadżetami elektronicznymi. Taki znak czasów. Niech zgadnę, na wyciągnięcie ręki masz co najmniej smartfon. Jeśli jesteś mobilny – korzystasz właśnie z laptopa lub tabletu. Jeśli nie jesteś tradycjonalistą na ręku masz smartwatcha. Z dużym prawdopodobieństwem nie rozstajesz się z tymi sprzętami również w podróży samochodem. Taki sprzęt jest zazwyczaj bardzo czuły i nawet w razie małej stłuczki może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. W takiej sytuacji może należeć Ci się odszkodowanie za zniszczony sprzęt elektroniczny.

Jak udowodnić zniszczenie sprzętu

Jeśli twój sprzęt elektroniczny uległ zniszczeniu w czasie kolizji, koniecznie opisz to w oświadczeniu. Bez względu na to, czy jesteś sprawcą, czy poszkodowanym. Bez względu na to, z jakiej polisy skorzystasz, dobrze mieć potwierdzenie zaistnienia uszkodzenia potwierdzone przez innych uczestników kolizji. Wskaż koniecznie jakie urządzenia uległy zniszczeniu, określ ich model oraz numer seryjny. Zrób zdjęcia. odszkodowanie za zniszczony sprzęt.jpg

Kancelaria RPRP zajmuje się obecnie sprawą uszkodzenia bardzo nowoczesnego i co za tym idzie drogiego sprzętu służącego do robienia podwodnych zdjęć. Właściciel przewoził aparaturę odpowiednio zabezpieczoną w bagażniku swojego auta. Jadący za nim kierowca nie wyhamował i uderzył w tył samochodu naszego klienta. Właściciel sprzętu obejrzał go dokładnie, ale nie zauważył żadnych fizycznych uszkodzeń zestawu bezpośrednio po kolizji.

Niestety okazało się, że na skutek naprężeń w czasie zderzenia doszło do mikropęknięć matrycy i sprzęt rozszczelnił się. Ku rozpaczy właściciela, usterkę zauważył dopiero kilka metrów pod wodą, kiedy aparat odmówił posłuszeństwa. Straty są bardzo duże, gdyż sprzęt nie nadaje się do użytku a koszty naprawy przewyższają koszt zakupu nowego.

Ubezpieczyciel nie widzi związku pomiędzy stłuczką a powstałym uszkodzeniem. Wskazuje, że uszkodzenie sprzętu nie zostało wskazane w zgłoszeniu szkody komunikacyjnej. Faktycznie wykrycie szkody nie nastąpiło niezwłocznie. Nie można również zaprzeczyć, że poprzez zanurzenie sprzętu doszło do dalszych uszkodzeń. Konieczne było zamówienie w tej sprawie prywatnej opinii. Co do źródła uszkodzenia i warunków jego powstania musiał wypowiedzieć się specjalista. Na szczęście opinia potwierdza okoliczności, że typ uszkodzenia odpowiada podanym przez naszego klienta okolicznością.

Kto zapłaci odszkodowanie za zniszczony sprzęt elektroniczy

Odszkodowanie za zniszczony sprzęt elektroniczny powinien wypłacić Ci ubezpieczyciel sprawcy szkody w ramach ubezpieczenia OC. Jeśli to Ty będziesz sprawcą wypadku, warto sprawdzić, czy kupując sprzęt nie zawarłeś dodatkowej umowy jego ubezpieczenia. Z uwagi na ceny gadżetów elektronicznych, odszkodowanie za zniszczony sprzęt elektroniczny może być wyższe niż to za uszkodzenie pojazdu.

O tym, naprawienia jakiego rodzaju szkód powstałych na skutek kolizji lub wypadku możesz się domagać przeczytasz na moim blogu. Jeżeli informacji jakiej szukasz nie znajdziesz, zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: