Odszkodowanie za zatrucie salmonellą

Renata Robaszewska        04 czerwca 2018        13 komentarzy

Dziś na stronie gazeta.pl możesz przeczytać artykuł „W Green Caffe Nero sprzedali ciasta z salmonellą. Nawet kilkanaście osób w szpitalu„. Świadomość konsumentów rośnie, więc należny się spodziewać, że poszkodowani rozważą wystąpienie o odszkodowanie za zatrucie salmonellą.

Niestety, ale z tym tematem mieliśmy już do czynienia w Kancelarii. Odszkodowanie za zatrucie salmonellą było już zresztą przedmiotem mojego wpisu: Odszkodowanie za zatrucie pokarmowe. Ktoś może z przekąsem powiedzieć, że to tylko zatrucie. Niestety skutki i powikłania mogą być poważne. Nawet zagrażające życiu.

Przyjemny dzień w restauracji, czy kawiarni może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Szczególnie w okresie letnim produkty spożywcze zawierające kurze jaja powinny być spożywane z rozwagą. Majonez, kremy, lody, tatar – to najczęstsze źródła zatrucia.

Odszkodowanie za zatrucie salmonellą – wysokość

odszkodowanie za zatrucie salmonelląTo co u jednego wywoła lekką niestrawność, u innego może skończyć się kilkudniowym pobytem w szpitalu i wielotygodniowym wyłączeniem z pracy zawodowej. Wtedy warto pomyśleć o rekompensacie. Na wysokość odszkodowania będą składać się wszystkie koszty i straty związane z chorobą (polecamy wpisy: Wysokie odszkodowanie oraz Odszkodowanie za utracone zarobki). Za ból i cierpienie poszkodowane osoby będą mogły żądać zadośćuczynienia. Jego wysokość w sprawach zatruć pokarmowych w restauracji waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Odszkodowanie za zatrucie salmonellą – kto odpowiada

Jeżeli zatrucie nastąpiło w lokalu (w restauracji, w kawiarni, w barze lub domu weselnym), odpowiedzialność poniesie co do zasady właściciel lokalu. Do niego w pierwszej kolejności powinniśmy kierować żądania. Jeżeli w tym samym okresie i tym samym miejscu zatruło się kilka osób, udowodnienie pochodzenia pokarmu z salmonellą nie powinno być problematyczne. Tym bardziej, iż w sytuacji zbiorowego zatrucia do akcji wkracza Sanepid.

Co do zasady właściciel punktu gastronomicznego, który uznaje swoją winę, sięgnie po polisę ubezpieczeniową. I tu może dojść do zaskoczenia. Zdążało się nam już, ze polisy zakładów gastronomicznych nie obejmowały wypadku zatrucia pokarmowego.

Jeśli zatrułeś się w kawiarni lub domu weselnym lub jesteś właścicielem restauracji i interesuje Cię odszkodowanie za zatrucie salmonellą w Green Caffe Nero lub innej restauracji, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią RPRP lub do komentarza pod tym wpisem. Pierwsza, telefoniczna lub mailowa konsultacja Twojej sprawy jest nieodpłatna.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zuzanna Czerwiec 4, 2018 o 20:34

O jakim odszkodowaniu można myśleć? Podobnież Sanepid każe płacić 2,5 tysiąca.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Czerwiec 4, 2018 o 20:48

Kwota, o której Pani pisze, to kwota grzywny. Odszkodowanie to zupełnie inna sprawa. W zależności od przypadku szacuję, że można tu mówić o kwotach nawet w okolicach 20.000 złotych.

Odpowiedz

Jacek Lipiec 13, 2018 o 22:53

Od czego powinna zależeć kwota? Czy też wszyscy powinni dostać podobnie?

Ubezpieczyciel kawiarni interesuje się np. hospitalizacją itp.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Lipiec 14, 2018 o 14:56

U każdej z osób skutki zatrucia mogą być różne. Indywidualne okoliczności zdecydują o wysokości odszkodowania.
Okoliczności hospitalizacji – jej długość, wykonane zabiegi, przebieg – jak najbardziej mają znaczenie.

Odpowiedz

Aneta Lipiec 17, 2018 o 23:05

Mojemu chłopakowi Compensa w imieniu Cafe Nero zaproponowała 350€ ! Napisałam odwołanie, nie wiem czy to coś pomoże. Jest cudzoziemcem, przyleciał do mnie na urodziny i przyjęcie weselne. Cały pobyt spędził w domu ( myśleliśmy, że to zwykle zatrucie itp) oraz 7 dni w szpitalu z salmonella, gdzie personel nie mówił po angielsku. Przykra sytuacja dla nas bardzo.

Dariusz Lipiec 17, 2018 o 14:46

Witam,
jaka jest realna kwota do uzyskania z tytułu odszkodowania – mamy potwierdzone przez sanepid źródło w restauracji ośrodka w której zaraziłem się ja i 4 letnia córka która spędziła w szpitalu 6 dni (potwierdzone wypisem). Zaraziło się salmonellą w tym samym czasie w tym ośrodku w sumie około 18 osób. Czy oprócz kosztów codziennych dojazdów do szpitala, zwrotu za lekarstwa, stracony czas na urlopie, zaliczki na poczet kolejnych 7 dni w innym miejscu można uzyskać zadośćuczynienie i w jakiej realnej kwocie?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Lipiec 17, 2018 o 14:59

Wszystko zależy od przebiegu zachorowania. Kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia dochodzą do kilku/kilkunastu tysięcy złotych.
W celu omówienia Państwa przypadku zapraszam do kontaktu telefonicznego (+22 414 40 00 lub 22 261 00 60) lub mailowego (kancelaria@rp-rp.pl) z Kancelarią.

Odpowiedz

Aneta Lipiec 17, 2018 o 22:58

Mojemu chłopakowi Compensa w imieniu Cafe Nero zaproponowała 350€ ! Napisałam odwołanie, nie wiem czy to coś pomoże. Jest cudzoziemcem, przyleciał do mnie na urodziny i przyjęcie weselne. Cały pobyt spędził w domu ( myśleliśmy, że to zwykle zatrucie itp) oraz 7 dni w szpitalu z salmonella, gdzie personel nie mówił po angielsku. Przykra sytuacja dla nas bardzo.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Lipiec 18, 2018 o 10:05

Bardzo dobrze, że napisała Pani odwołanie. Sądzę, że mają Pani narzeczony ma szansę na większe odszkodowanie. Obawiam się jednak, że będzie to możliwe dopiero przed sądem.

Odpowiedz

Aneta Lipiec 18, 2018 o 12:50

Niestety rozwiązanie w sądzie bierzemy pod uwagę.
Dziś skontaktował się ze mną menager Caffe Nero, więc wyraziłam swoje zdanie na temat takiego załatwienie sprawy. Wyraziłam swoje oczekiwanie oraz podejście firmy Compensa do klienta, tzn 0 kontaktu.
Jak czasowo to wygląda rostrzyganie takich sporów ?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Lipiec 18, 2018 o 13:05

Sprawa sądowa o zapłatę odszkodowania – nawet jeśli jest prosta i oczywista – trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Odpowiedz

Aneta Lipiec 18, 2018 o 13:24

Dziękuję za odpowiedź, jestem ciekawa stanowiska Caffe Nero. W razie czego pozwolę sobie na kontakt z Pani kancelarią.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Lipiec 18, 2018 o 13:26

Zapraszam do kontaktu z Kancelarią.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: