Odszkodowanie za zatrucie salmonellą

Renata Robaszewska        04 czerwca 2018        2 komentarze

Dziś na stronie gazeta.pl możesz przeczytać artykuł „W Green Caffe Nero sprzedali ciasta z salmonellą. Nawet kilkanaście osób w szpitalu„. Świadomość konsumentów rośnie, więc należny się spodziewać, że poszkodowani rozważą wystąpienie o odszkodowanie za zatrucie salmonellą.

Niestety, ale z tym tematem mieliśmy już do czynienia w Kancelarii. Odszkodowanie za zatrucie salmonellą było już zresztą przedmiotem mojego wpisu: Odszkodowanie za zatrucie pokarmowe. Ktoś może z przekąsem powiedzieć, że to tylko zatrucie. Niestety skutki i powikłania mogą być poważne. Nawet zagrażające życiu.

Przyjemny dzień w restauracji, czy kawiarni może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Szczególnie w okresie letnim produkty spożywcze zawierające kurze jaja powinny być spożywane z rozwagą. Majonez, kremy, lody, tatar – to najczęstsze źródła zatrucia.

Odszkodowanie za zatrucie salmonellą – wysokośćodszkodowanie za zatrucie salmonellą

To co u jednego wywoła lekką niestrawność, u innego może skończyć się kilkudniowym pobytem w szpitalu i wielotygodniowym wyłączeniem z pracy zawodowej. Wtedy warto pomyśleć o rekompensacie. Na wysokość odszkodowania będą składać się wszystkie koszty i straty związane z chorobą (polecamy wpisy: Wysokie odszkodowanie oraz Odszkodowanie za utracone zarobki). Za ból i cierpienie poszkodowane osoby będą mogły żądać zadośćuczynienia. Jego wysokość w sprawach zatruć pokarmowych w restauracji waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Odszkodowanie za zatrucie salmonellą – kto odpowiada

Jeżeli zatrucie nastąpiło w lokalu (w restauracji, w kawiarni, w barze lub domu weselnym), odpowiedzialność poniesie co do zasady właściciel lokalu. Do niego w pierwszej kolejności powinniśmy kierować żądania. Jeżeli w tym samym okresie i tym samym miejscu zatruło się kilka osób, udowodnienie pochodzenia pokarmu z salmonellą nie powinno być problematyczne. Tym bardziej, iż w sytuacji zbiorowego zatrucia do akcji wkracza Sanepid.

Co do zasady właściciel punktu gastronomicznego, który uznaje swoją winę, sięgnie po polisę ubezpieczeniową. I tu może dojść do zaskoczenia. Zdążało się nam już, ze polisy zakładów gastronomicznych nie obejmowały wypadku zatrucia pokarmowego.

Jeśli zatrułeś się w kawiarni lub domu weselnym lub jesteś właścicielem restauracji i interesuje Cię odszkodowanie za zatrucie salmonellą, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią RPRP lub do komentarza pod tym wpisem.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zuzanna Czerwiec 4, 2018 o 20:34

O jakim odszkodowaniu można myśleć? Podobnież Sanepid każe płacić 2,5 tysiąca.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Czerwiec 4, 2018 o 20:48

Kwota, o której Pani pisze, to kwota grzywny. Odszkodowanie to zupełnie inna sprawa. W zależności od przypadku szacuję, że można tu mówić o kwotach nawet w okolicach 20.000 złotych.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: