Salmon w garnie z salmonelli, czyli odszkodowanie za zatrucie na weselu

Renata Robaszewska        12 kwietnia 2016        Komentarze (1)

Kuchenne Rewolucje Magdy Gessler obnażyły, jak słabo jest z higieną na zapleczach wielu polskich restauracji i barów. Przekonało się o tym na własnej skórze kilku gości weselnych, którzy niedawno zgłosili się po pomoc do naszej kancelarii. Chodziło im o odszkodowanie za zatrucie na weselu.

Zatrucie pokarmowe w lokalu

Przyjęcie weselne zorganizowano w modnej restauracji. Dawno niewidziana rodzina z chęcią przystąpiła do odnawiania lekko zakurzonych więzów rodzinnych. Niestety na weselnych stołach pojawiło się danie wywołujące skutki gastryczne (biegunka, wymioty) niczym koszmarny bigos z „Wesela” Smarzowskiego. W efekcie zatrucia pokarmowego zamiast na poprawiny goście zgłosili się na ostry dyżur miejskiego szpitala. Części z nich przyszło spędzić na oddziale szpitalnym kilka następnych dni. :-/

odszkodowanie za zatrucie na weseluTaka sytuacja może spotkać każdego. Pewnie i Tobie zdarzył się dyskomfort po jedzeniu na mieście. Czy w takiej sytuacji pozostaje Ci zaszyć się w domu i przeczekać najgorsze?

Co się należy od restauracji za zatrucie

Zapewne jest to wskazane, ale po dojściu do siebie warto zastanowić się, co dalej. Jeśli możesz udowodnić, że feralnego dnia stołowałeś się w danym przybytku gastronomicznym (np. okazując fakturę, paragon, czy wydruk z karty) a lekarz wydał Ci zaświadczenie o zatruciu, możesz wystąpić z roszczeniami przeciwko restauracji. Szukanie sprawiedliwości w sytuacji mniej poważnych rozstrojów zdrowia teoretycznie jest możliwe, ale w praktyce będzie raczej niewykonalne. We wspomnianej przez mnie sprawie o odszkodowanie za zatrucie na weselu kwestia gromadzenia dowodów nie była trudna, gdyż chorzy dysponują dokumentacją szpitalną a sprawą zajął się dodatkowo SANEPID. Z uwagi na ilość osób oraz czas wstąpienia objawów nie ma też zasadniczych wątpliwości co do miejsca, w którym do zatrucia doszło.

Sytuację ułatwia również fakt, że restauracja posiada ubezpieczenie OC. Restaurator próbował oczywiście przerzucić odpowiedzialność na gości weselnych sugerując, że nie umyli oni rąk przed posiłkiem, niemniej z uwagi na ilość osób poszkodowanych ta strategia nie zadziałała. Goście pechowego przyjęcia mają prawo domagać się zarówno odszkodowania, w szczególności zwrotu kosztów leczenia i utraconych zarobków. Dodatkowo z uwagi na ból i cierpienie uprawnieni będą do żądania dodatkowego zadośćuczynienia.

W tej sytuacji pozostaje mi życzyć samych pozytywnych doznań kulinarnych, mając nadzieję, że gastronomia nie musi kojarzyć się z gastrologią 😉 O zatruciu w warszawskiej kawiarni Green Caffe Nero przeczytasz tutaj: Odszkodowanie za zatrucie salmonellą.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak uzyskać wysokie odszkodowanie za zatrucie na weselu, komunii, chrzcinach lub w restauracji. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Joanna Kwiecień 19, 2016 o 23:14

Dziękujemy za zajęcie się naszą sprawą. Mamy nadzieję na szczęśliwy koniec. Joanna

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: