Odszkodowanie za wypadek spowodowany przez rowerzystę

Renata Robaszewska        11 lipca 2018        Komentarze (0)

Wzdłuż ulicy Okopowej w Warszawie wybudowano piękną ścieżkę rowerową. Nie została jeszcze oficjalnie oddana do użytkowania a znaki wskazujące na drogę rowerową są przekreślone żarówiasto pomarańczowymi naklejkami. Nie ma jednak dnia, żeby przy zjeździe z Dzielnej w Okopową nie śmignął mi przed maską rowerzysta na pełnym gazie. Teoretycznie, jeśli przy zderzeniu z pędzącym rowerem doszło do uszkodzenia auta lub kierowca doznał obrażeń można wystąpić o odszkodowanie za wypadek spowodowany przez rowerzystę. W praktyce, jeśli rowerzysta nie ma ubezpieczenia, które pokryje taka szkodę, ściągnięcie należności może być utrudnione.Odszkodowanie za wypadek spowodowany przez rowerzystę

Rowerzysta sprawcą wypadku

Rowerzyści nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia. Moje doświadczenie pokazuje jednak, że warto o nim pomyśleć. Nie twierdzę absolutnie, że winnym każdego wypadku z udziałem rowerzysty jest prowadzący rower. Statystyki policyjne wskazują wyraźnie, że:

„W 2017 roku rowerzyści przyczynili się do powstania 1 546 wypadków, w których zginęło 119 osób, a 1 481 osób doznało obrażeń ciała. Z 2016 rokiem jest to mniej wypadków o 232 (-13%), mniej osób zabitych o 20 (-14,4%) oraz mniej osób rannych o 222 (-13%). Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez rowerzystów było:

  • nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu – 518 wypadków,
  • inne przyczyny – 260 wypadków,
  • nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu – 188 wypadków,
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 116 wypadków.”

Skutki zderzenia rowerzysty z samochodem

Rower w zderzeniu z samochodem nie ma większych szans. Podobnie, jak rowerzysta. To obrażenia po jego stronie są największe. Połamane ręce, połamane nogi, połamane żebra, wstrząśnienie mózgu, nie mówiąc już nawet o otarciach i sińcach.

W większości spraw o odszkodowanie za wypadek spowodowany przez rowerzystę, które prowadzi nasza Kancelaria scenariusz jest dość podobny. Rowerzysta nie zauważa samochodu i wjeżdża w jego przód lub bok. Na miejsce wyzywane jest pogotowie i policja. Kiedy minie pierwszy szok – poturbowany rowerzysta musi się liczyć z mandatem a nawet skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez rowerzystę to brawura i brak zastosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czytając protokoły powypadkowe lub opinie biegłych rekonstruujących wypadek dość regularnie pojawiają się grzeszki rowerzystów: nieprzestrzeganie pierwszeństwa, nadmierna prędkość, przejeżdżanie przez przejście dla pieszych, niezachowanie ostrożności przy skręcie, brak sprawnych świateł. Więcej o wypadkach z udziałem rowerzysty i ich przyczynach przeczytasz tutaj: Wypadek z udziałem rowerzysty – jazda rowerem przez pasy

Odszkodowanie za wypadek spowodowany przez rowerzystę

Jeśli kierowca posiada ubezpieczenie AC może skorzystać z niego i wystąpić o odszkodowanie za wypadek spowodowany przez rowerzystę. Wtedy nie musi się już o nic martwić. No może poza ewentualnym zaniżeniem wysokości odszkodowania. Nie wiem skąd przekonanie, że odszkodowanie za wypadek spowodowany przez rowerzystę wypłaci ubezpieczyciel z OC. Ubezpieczenie OC posiadacza samochodu nie obejmuje takich sytuacji. Jedyna możliwość, to sytuacja gdy rowerzysta posiada osobne ubezpieczenie rowerowe. O tym, co składa się na odszkodowanie za wypadek spowodowany przez rowerzystę przeczytasz tutaj: Roszczenia poszkodowanego w wypadku samochodowym.

Jeśli nie ma możliwości uzyskania pokrycia szkody z ubezpieczenia, a rowerzysta nie kwapi się do dobrowolnego pokrycia kosztów naprawy, pozostaje skierowanie przeciwko niemu pozwu o zapłatę.

Odszkodowanie za wypadek spowodowany przez rowerzystę wygląda inaczej, gdy został on spowodowany przez małoletniego. Odpowiedzialność za wypadek rowerowy spowodowany przez dziecko opisywałam już tutaj: Wypadek rowerowy spowodowany przez dziecko

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci nie tylko, jak walczyć o odszkodowanie ze wypadek spowodowany przez rowerzystę, ale możemy pomóc Ci w toku całej sprawy. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: