Odszkodowanie od sprawcy wypadku na stoku narciarskim

Renata Robaszewska        03 lutego 2017        Komentarze (0)

odszkodowanie za wypadek na stokuOdszkodowanie za wypadek na stoku

Po ostatnim wpisie „Wypadek na stoku narciarskim” do Kancelarii RPRP zgłosiło się kilka osób, które doznały obrażeń podczas jazdy na nartach lub na desce. Pytały o możliwość dochodzenia odszkodowania za wypadek na stoku.

Jeśli wypadek zdarzył się za granicą w Austrii, we Włoszech, czy w Szwajcarii, żądanie pokrycia przez sprawcę kosztów leczenia, czy utarty zarobków jest normalną koleją rzeczy. Sprawy te są w miarę proste, gdyż narciarze i snowboardziści są prawie zawsze ubezpieczeni. W naszym kraju – pomimo szerokiej ofert ubezpieczeń sportowych – ubezpieczenia narciarskie nie są aż tak popularne.

W Polsce wciąż wielu narciarzy nie zdaje sobie sprawy z ryzyk finansowych oszczędzania na polisie. Tymczasem sprawy o odszkodowanie za wypadek na stoku częściej coraz częściej trafiają na wokandę.

Saviore-vivre na stoku

Międzynarodowy Dekalog Narciarza opracowany przez Komitet Prawniczy FIS zakłada, że każda osoba będąca w pobliżu wypadku powinna pomóc poszkodowanemu. Dotyczy to przede wszystkim osoby, która w Ciebie wjechała. Powinna ona udzielić Ci pomocy oraz podać swoje dane, w tym numer polisy. Uzyskasz odszkodowanie za wypadek na stoku od narciarza (snowboardzisty) lub jego ubezpieczyciela, o ile sprawca jest znany.

Co zrobić, gdy taki narciarz nie przestrzega zasad stokowej etykiety? Jeśli po zderzeniu po prostu wstał i poszusował dalej? Gdy nie interesuje go twój stan zdrowia lub odmawia podania swoich danych?

Oczywiście zdrowie jest najważniejsze. W pierwszej kolejności zadbaj o siebie i innych poszkodowanych. Wezwij pomoc dzwoniąc pod numer 601 100 300 lub 112. Ważne jest też zabezpieczenie miejsca wypadku. Zawiadom o sytuacji obsługę stacji narciarskiej.

Potem podejmij kroki, które pozwolą na zidentyfikowanie sprawcy. Zapamiętaj jak wyglądał i w co był ubrany. Poproś o dane świadków zdarzenia, którzy zatrzymali się na miejscu wypadku. Możesz zwrócić się do obsługi stoku o podanie informacji o zdarzeniu oraz wyglądzie sprawcy przez megafony. Jest duża szansa, że taki narciarz sam zgłosi się lub zwrócą na niego uwagę inni ludzie. Może był w szoku, przestraszył się i dlatego uciekł. Może nie zdawał sobie sprawy ze skutków zderzenia i dlatego spokojnie się oddalił. Zadbaj również o zabezpieczenie materiału z kamer z monitoringu.

Sprawa w sądzie za spowodowanie wypadku na nartach

Jeśli sprawca został odnaleziony i okaże się, ze ma ubezpieczenie, sprawa powinna skończyć się wypłatą odszkodowania z OC sprawcy. Jeśli ubezpieczenia brak – a sprawca nie jest chętny do pokrycia Twoje szkody, czeka Cię sprawa sądowa.

Jeśli sprawcy nie udało się odnaleźć, zawiadom również policję. Wypadki na stokach narciarskich nie mają najczęściej następstw karnych. W większości postępowania są umarzane. Ale nie zawsze. Kilka lat temu media obiegła informacja o wyroku Sądu w Zakopanym, który skazał za karę więzienia w zawieszeniu narciarkę, które wjechała z dużą prędkością w 8-latka uczącego się jeździć. Chłopiec miał złamaną rękę. Turystka przyznała się do winy. Wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2011 r. Sąd Rejonowy w Zakopanem, II Wydział Karny uznał, że sprawczyni wypadku doprowadziła do naruszenie u dziecka narządów ciała oraz naraziła go na niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia (II K 317/11). Pechowa narciarka została skazana na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatniePodpowiemy Ci, jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na stoku. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: