Odszkodowanie za utracone zarobki

Renata Robaszewska        31 grudnia 2016        Komentarze (0)

Uszkodzenie ciała w wypadku drogowym wymaga leczenia i rehabilitacji. W czasie pobytu w szpitalu i zwolnienia lekarskiego po wypadku samochodowym Twoje dochody maleją. Jeśli nie jesteś w ciąży, nie jesteś dawcą lub wypadek nie powstał w drodze do pracy lub z pracy, wynagrodzenie chorobowe a potem zasiłek chorobowy będą niższe od otrzymywanej regularnie pensji. Jak uzyskać odszkodowanie za utracone zarobki ?

Ile tracisz przez zwolnienie

Zasiłek chorobowy w skali miesiąca wynosi standardowo 80% podstawy wymiaru podstawy. W czasie pobytu w szpitalu 70%. To znaczne pomniejszenie domowego budżetu. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy pracujesz jako freelancer lub prowadzisz działalność gospodarczą. Możesz nie być uprawniony do zasiłku lub jeśli płacisz składki od najniższej możliwej podstawy zasiłek otrzymasz w wysokości niższej od potencjalnych dochodów. odszkodowanie za utracone zarobki.jpg

Z jednej strony – różnica w dochodzie. Z drugiej Twoje wydatki związane z leczeniem są wysokie, w szczególności gdy czeka Cię wiele wizyt lekarskich (w tym odpłatnych). Tu przeczytasz o zwrocie przez ubezpieczyciela kosztów prywatnego leczenia: „Zwrot kosztów prywatnego leczenia„. Dodatkowo koszty lekarstw są również poważnym obciążeniem budżetu domowego.

Odszkodowanie za utracone zarobki – ile to będzie

Pamiętaj, że utracone zarobki mogą być dochodzono z OC sprawcy. Należy Ci się odszkodowanie za utracone zarobki. Jak je wyliczyć?

Jeśli pracujesz na etacie a Twoje uposażenie jest stałe, kalkulacja jest prosta. Wystarczy wyliczyć różnicę pomiędzy tym co wpływa co miesiąc na Twój rachunek a faktycznie otrzymana kwotą. Sytuacja komplikuje się, gdy Twoje wynagrodzenie jest zmienne lub gdy przeszłą Ci koło nosa premia. Występując o odszkodowanie za utracone zarobki powinieneś dołączyć do wniosku zaświadczenie o zarobkach z zakładu pracy.

Jeśli jesteś osoba samozatrudnioną masz zazwyczaj jedną umowę – tu również wystarczy zestawienie dochodów i dowody wpłat zaliczek na podatek.

Trudniej będzie żądać odszkodowania, gdy dochody Twojej firmy są zmienienie, nie masz zawartych stałych umów o współpracy.

O tym, czego możesz domagać się od sprawcy wypadku i ubezpieczyciela przeczytasz tutaj: „10 wydatków, których pokrycia może żądać ofiara wypadku„. Jeśli masz pytania o odszkodowanie za utracone zarobki – zapraszam do komentowania lub do kontaktu z naszą Kancelaria RPRP.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: