Odszkodowanie za ovebooking

Renata Robaszewska        08 kwietnia 2016        Komentarze (0)

Przed Świętami Maciej Bednarek z Gazety Wyborczej zapytał się mnie, czy przydarzyło mi się kiedyś nie dostać się na podkład samolotu. Mi na szczęście nie, ale szefowa sekretariatu Kancelarii RPRP miała mniej szczęścia (na dowód czego – zdjęcie poniżej) ☹ Całe szczęście znała swoje prawa i wiedziała. że należy się jej odszkodowanie za ovebooking.

odszkodowanie za ovebooking

Overbooking, czyli więcej pasażerów niż miejsc

Linie lotnicze stosują bowiem overbooking, czyli „nadrezerwację” miejsc. Może się więc okazać, że na lotnisku usłyszysz, że ktoś inny zajął Twoje miejsce w samolocie. Koczowanie przez kilka godzin na lotnisku? Raczej nieciekawa perspektywa.

Pozbawiony grosza przy duszy i głodny Victor Navorsky (Tom Hanks), który utknął na nowojorskim lotnisku Kennedy’ego  w filmie „Terminal” żywił się ketchupem z jednego z fast foodów. Czy Ciebie też to czeka? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie.

odszkodowanie za ovebooking

Po pierwsze masz prawo do odszkodowania za niemożność wejścia na pokład. W zależności od długości lotu dostaniesz od 250 do 600 euro. Jeśli oczekiwanie na kolejny lot nie zajmie Ci dużo czasu i nie pokrzyżuje planów, wypłacona kwota może być całkiem miłym zastrzykiem gotówki. Jeśli spieszysz się na przesiadkę, zaplanowaną konferencję, koncert, czy spotkanie biznesowe, wypłacone środki nie będą żadnym remedium. Podobnie, jeśli utkniesz na nieciekawym lotnisku lub z nudzącymi się i marudzącymi dziećmi u boku. Pamiętaj, że jeśli poniosłeś szkodę większą niż przyznane odszkodowanie, będziesz mógł się domagać kwoty uzupełniającej. Musisz jednak w takiej sytuacji założyć linią lotniczym sprawę sądową.

Odszkodowanie może ulec pomniejszeniu, jeżeli pasażerowi zaoferowano zmianę planu podróży do miejsca docelowego na alternatywny lot, którego czas przylotu nie przekracza planowego czasu przylotu pierwotnie zarezerwowanego lotu.

Pomoc dla pasażera

Przewoźnik powinien też zapewnić Ci posiłki oraz napoje, nie musisz więc ratować się wspomnianym wcześniej ketchupem ☺ W przypadku konieczności oczekiwania do następnego dnia należy Ci się hotel. Jeśli nigdzie Ci się nie spieszy, możesz miło spędzić bonusowy dzień wakacji.

Mój komentarz przeczytasz w artykule Edyty Bryły i Maciej Bednarka „Overbooking. Co zrobić, kiedy nie ma dla ciebie miejsca w samolocie?” w Wyborczej. Artykuł przeczytasz TUTAJ.

Jeśli spotkały Cię nieudane wakacje i zastanawiasz się, czy wystąpić o odszkodowanie za nieudany urlop przeczytaj następny wpis: A miało być tak pięknie, czyli odszkodowanie za nieudane wakacje.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak uzyskać odszkodowanie za nieudane wakacje lub odszkodowanie za overbooking. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: