Odszkodowanie za opóźniony lot

Renata Robaszewska        17 sierpnia 2018        Komentarze (0)

Od kilku dni media rozpisują się na temat 300 pasażerów lecących z TUI na Dominikanę. Opóźniony lot TUI to temat wielu czołowych serwisów: POLSAT NEWS, TVN. Tematem przewodnim jest nie tylko trudna sytuacja pasażerów, ale i odszkodowanie za opóźniony lot.

Zasady regulujące m.in odszkodowanie za opóźniony lot wynikają z rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającym wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającym rozporządzenie (EWG) nr 295/91. Z jego tekstem możesz zapoznać się na stronie internetowej Urzędu lotnictwa Cywilnego – rozporządzenie (odszkodowanie za opóźniony lot).

Nie każde opóźnienie lotu będzie stanowiło dla pasażera postawę do wystąpienia  o odszkodowanie za opóźniony loty. O rekompensacie zadecyduje okres opóźnienia i jego przyczyna oraz długość zaplanowanej podróży.

Czas trwania opóźnienia lotu

Jeśli opóźnienie w wylocie trwało krócej niż 3 godziny, należy uznać tę sytuację za standard. Oczywiście dłuższe przebywanie na lotnisku nie jest komfortowe, ale ustawodawca unijny przyjmuje, że w taki zakresie stanowi ono jedynie pewną akceptowalną niedogodność.

Jeżeli odlot opóźni się o więcej niż 3 godziny pasażer może ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot, które w zależności od długości planowanej trasy przelotu wyniesie:

  • 250 EUR w przypadku lotów o długości do 1.500 kilometrów;
  • 400 EUR w przypadku lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1500 kilometrów i innych lotów o długości 1.500 – 3.500 kilometrów;
  • 600 EUR w przypadku lotów dłuższych niż wyżej wskazane.

Przyczyna opóźnionego lotu

Nie każda przyczyna opóźnienia daje prawo wystąpienia o odszkodowanie za opóźniony lot. Jeżeli opóźnienie nastąpiło bez winy linii lotniczych o odszkodowania może być trudno. Co ważne sądy europejskie stanęły po stronie pasażerów w przypadku, gdy opóźnienie lotu spowodowane jest strajkiem. TSUE wypowiedział się co do opóźnień u niemieckiego przewoźnika lotniczego TUIfly. Po ogłoszeniu przez spółkę planu restrukturyzacji wielu pracowników nagle zachorowało. Sąd uznał, że odmowa wypłaty odszkodowań za opóźnione i odwołane loty nie jest uzasadniona, gdy przewoźnik mógł się spodziewać negatywnej reakcji pracowników na swoje decyzje biznesowe.

Co jeśli nie odszkodowanie za opóźniony lotodszkodowanie za opóźniony lot

Jeśli opóźnienie trwa dłużej niż 5 godzin – podróżny ma prawo do zwrotu ceny biletu lotniczego.

Przewoźnik nie może pozostawić pasażerów samych sobie. Powinien zadbać o ich komfort i zapewnienie cywilizowanych warunków oczekiwania. Jeśli pasażerowie mieliby spędzić noc na lotniku, powinien on zagwarantować im hotel oraz transport na trasie do i z hotelu. W okresie wydłużonego oczekiwania pasażerowie powinni mieć dostęp do napojów i posiłków – jeżeli nie w formie bezpośredniej, to w formie bonów do zrealizowania w lotniskowych sklepach i restauracjach. wartość tych bonów powinna pokryć koszty.

Opóźnienie lotu za granicą

Jeśli problem z lotem zdarzył się na europejskim lotnisku, nie jesteś zobowiązany do szukania pomocy przed sądem zagranicznym. Z pomocą pasażerom ponownie przychodzi TSUE. Sąd wskazał, ze pasażer, który z powodu problemu z lotem spóźnili się na lot przesiadkowy, może wystąpić o odszkodowanie we własnym kraju. Tak więc, jeśli problemy spotkały Cię poza Polską, masz szansę do żądania rekompensaty przed polskim sądem. Stanowi to ewidentny ukłon w stronę konsumenta.

Jeśli interesuje Cię odszkodowanie od linii lotniczych za odwołany lub opóźniony lot – zapoznaj się z naszym wcześniejszym wpisem „Odszkodowanie za overbooking

Jeśli chcesz wystąpić o odszkodowanie za opóźniony lot – zapraszam do kontaktu z naszą Kancelarią.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: