Odmowa wypłaty odszkodowania

Renata Robaszewska        21 września 2016        Komentarze (0)

Stłuczka. Nikomu nic się nie stało. Kierowcy nie wzywają policji, bo sprawca przyznaje się do winy. Załatwiają sprawę szybko, spisują oświadczenie i wymieniają się numerami telefonów. Rozpoczyna się likwidacja szkody. odszkodowanieizadoscuczynienie_20160918Po 30 dniach zamiast odszkodowania właściciel uszkodzonego pojazdu dostaje decyzję odmowną. Odmowa wypłaty odszkodowania zaskakuje.

Klasyczne uzasadnienie takiej decyzji to: „Po dokładnej analizie zgromadzonej w sprawie dokumentacji ustalono, iż do zgłoszonych uszkodzeń pojazdu X nie doszło w deklarowanych przez zgłaszającego okolicznościach. W trakcie porównania uszkodzeń samochodu X oraz wskazanego pojazdu sprawcy, brak jest ich korespondencji wysokościowej i energetycznej  względem ww samochodów. Co więcej charakter uszkodzeń nie pasuje do opisanych okoliczności – inny charakter uszkodzeń. Mając powyższe na uwadze stoimy na stanowisku, że nie doszło do kontaktu w opisanych okolicznościach pomiędzy samochodami „.

Szok. I co dalej? Odwołanie. Dyskusja z opinią rzeczoznawcy ubezpieczyciela. Jaki skutek? Najczęściej niestety podtrzymanie stanowiska. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. W dodatku przedstawia opinię własnego rzeczoznawcy, z której wynika, że do kolizji w podanych przez strony okolicznościach w ogóle nie doszło. Zgłaszający szkodę stawiany jest od razy z pozycji naciągacza.

Gdyby faktycznie podejrzewano tzw. ustawkę, sprawa trafiłaby do prokuratury. O co więc chodzi? Być może ubezpieczyciel liczy, że poszkodowany zapomni, znudzi się, albo przestraszy sprawy sądowej. W tym kontekście odmowa wypłaty odszkodowania to typowa sztuczka ubezpieczyciela.

Oczywiście, gdyby kierowcy wezwali policję lub dysponowali nagraniami z videokamery sprawa byłaby prostsza. Brak takich dowodów nie oznacza jednak, że kierowca powinien się poddać. Dobre przygotowanie strategii procesowej przyczyni się do uzyskania korzystanej opinii biegłego. Z praktyki wiem, że opinia rzeczoznawcy powinna pojawić się już wcześniej. Nie jest ona tania, ale w przypadku wygranej to ubezpieczyciel poniesie jej koszty.

Dobrze przygotowana opinia już zwiastuje sukces. Wisienką na torcie będą dodatkowe odsetki za zwłokę i zwrot kosztów postępowania. Szkoda tylko, że na zwrot tej lokaty przyjdzie poczekać około roku, bo tyle przy dobrych wiatrach zajmie sprawa w sądzie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: