Obniżenie zadośćuczynienia ze względu na wiek

Renata Robaszewska        06 kwietnia 2018        Komentarze (0)

Za stary na wysokie zadośćuczynienie? Niestety taka linia orzecznicza utrzymuje się od wielu lat. Sądy uważają za stosowne obniżenie zadośćuczynienia ze względu na wiek. Zjawisko to dotyczy również seniorów poszkodowanych w wypadkach samochodowych.

Przykładowo w wyroku SN z dnia 30 stycznia 2004 r., sygn. akt I CK 131/03 Sąd wskazał: „Wiek poszkodowanego i postawa sprawcy mogą rzutować na rozmiar krzywdy: gdy poszkodowany jest osobą młodą lub następuje szczególne nasilenie winy sprawcy rozmiar krzywdy może być większy, niż gdy takie okoliczności nie występują”.

Wiek a skutki wypadku samochodowego

Kilka lat temu mogłabym się zgodzić z tym, że młody człowiek bardziej odczuwa ograniczenia związane ze skutkami wypadku, gdyż niepełnosprawność wyklucza go ze społeczeństwa. Dzisiaj, gdy integracja osób niepełnosprawnych jest coraz większa – choć oczywiście daleko jeszcze do ideału.

Osobiście znam człowieka, który pomimo inwalidztwa jest cenionym specjalistą w swojej dziennie, wykonuje z pasją swój zawód a dodatkowo realizuje pasje. Jest też nagradzanym sportowcem. Problemy z mobilnością w erze pracy zdalnej, również nie są tak odczuwalne. Dodatkowo infrastruktura miejska małymi krokami staje się bardziej dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. obniżenie zadośćuczynienia ze względu na wiek

Senior a skutki wypadku samochodowego

Problem wykluczenia zaczyna dotyczyć osób starszych o ograniczonej ruchowości. W tej grupie są również seniorzy, którzy odnieśli obrażenia w wypadkach samochodowych. Jest im trudno dostosować się do nowych warunków i mocno przeżywają utratę niezależności.

Dzisiejsi emeryci z powodzeniem rozwijają swoje pasje. Uczestniczą w zajęciach Uniwersytety Trzeciego Wieku, czy kursach i spotkaniach organizowanych przez lokalnych animatorów kultury. Wydłuża się również średnia życia. Tymczasem po wypadku samochodowym starszy człowiek traci siły. Często odzywają się wcześniej niezdiagnozowane lub zaleczone dolegliwości. Nasi klienci często opowiadają, że po wypadku czują się mniej pewnie na drodze, często rezygnują z prowadzenia auta. Mówią o poczuciu osamotnienia. Utracie kontaktu z wnukami lub znajomymi.

Nieuzasadnione obniżenie zadośćuczynienia ze względu na wiek

W praktyce może się okazać, że młody człowiek poszkodowany w wypadku szybciej wróci do równowagi i zaadaptuje się do nowych warunków. Natomiast starszej osobie zajmie to więcej czasu, którego nie ma już w nadmiarze. Tak, więc obniżenie zadośćuczynienia ze względu na wiek nie jest wcale racjonalne. O tym, jakie zadośćuczynienie przyznają sądy dla poszkodowanych w wypadkach przeczytasz tutaj: Zadośćuczynienie za wypadek samochodowy.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak uzyskać wyższe odszkodowanie i zadośćuczynienie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: