(Nie) wszyscy Maję znają i kochają, czyli o kłopotach pszczelarskiej braci

Renata Robaszewska        25 kwietnia 2016        Komentarze (0)

„I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.” 🙂

A Ty? Którą frakcję reprezentujesz? Marmoladożerców, czy miodożerców? 🙂 Ja należę do rodziny miodolubnych. Spiżarnię zapełniają  więc słoiki z miodem akacjowym, lipowym, wielokwiatowym, wrzosowym, spadziowym, gryczanym, a ostatnio fasolowym.

P1060886Czy wiesz, że pyszny miodek może zniknąć z Twojego menu? 🙁 Coraz większym problemem dla pszczelarzy są zatrucia pszczół środkami ochrony roślin lub opryskami przeciw insektom. Użycie tych specyfików niezgodnie z zaleceniami producenta może skutkować pomorem całych pasiek.

Jeśli jesteś poszkodowanym pszczelarzem, pamiętaj, aby odpowiednio udokumentować zaistniałą sytuację. Zatrucie/otrucie powinieneś zgłosić co najmniej do gminy, w której położona jest Twoja pasieka z wnioskiem o powołanie specjalnej komisji do wyjaśnienia zdarzenia. Na Twój wniosek sprawą zajmie się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Jeśli sprawcą nieprawidłowych oprysków jest rolnik posiadający ubezpieczenie OC, odszkodowanie powinien wypłacić Ci ubezpieczyciel. Nie trać nadziei na rekompensatę, jeśli sprawca nie jest znany. Adresatem Twoich żądań może być  Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Więcej na temat akcji związanych z ochroną pszczół znajdziesz na stronie Greenpeace Polska.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: