Nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię

Renata Robaszewska        09 stycznia 2017        Komentarze (0)

Przy wypadku, w którym uczestniczy pieszy zazwyczaj pojawia się pytanie o nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię. To najpopularniejsza linia obrony sprawców i zarazem faktycznie najczęstsze przewinienie po stronie pieszego. Od ustalenia tej okoliczności zależeć będzie komu „przyklepana” zostanie wina za spowodowanie wypadku oraz kto poniesienie jego ciężar finansowy. Kto zapłaci odszkodowanie, jeśli faktycznie miało miejsce nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię przeczytasz tu: „Odszkodowanie od pieszego„.nagłe wtragnięcie pieszego na jezdnię.jpg

Czy pieszy wtargnął na jezdnię?

We wpisach „Pieszy jest winny wypadku” oraz „Kto to jest pieszy” wskazuję typowe nieprawidłowości w zachowaniu pieszych. Wśród nich wymieniam nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię. Z takim wtargnięciem mamy do czynienia, gdy pieszy wychodzi na jezdnię:

  • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
  • bezpośrednio przed jadący pojazd.

Przy czym ta druga sytuacja może mieć miejsce również przy wejściu na przejściu dla pieszych. Pamiętaj, że pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych. Niemniej wbrew planom nowelizacyjnym nie udało się wprowadzić do polskiego prawa zasady bezwzględnego pierwszeństwa pieszego zbliżającego się do przejścia. Pieszy nie może się więc tłumaczyć, że zachował ostrożność, gdyż planował przejść prawidłowo po pasach.

W Kancelarii RPRP prowadziliśmy takie sprawy. Pieszy zgłasza się po pomoc w zakresie odszkodowania a w czasie spotkania wychodzi na jaw, że zarzucono mu nagłe wtargnięcie na jezdnię. Zauważam taką dziwną prawidłowość, że sytuacja dotyczy w dużej mierze seniorów. Nagle okazuje się, że zdaniem policji idący o lasce staruszek niczym rącza kózka wyskoczył na przejście. Sic!

Kara za nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię.

Wracając jednak do tematu za takie nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię może on dostać mandat. Zgodnie z taryfikatorem wejście na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi będzie kosztowało pieszego 100 złotych. Wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściu dla pieszych kosztuje 50 złotych, poza przejściem 100 złotych. Jeśli działanie pieszego zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji sankcje będą bardzo poważne. Nie zdarza się to często, niemniej należy się z tym również liczyć.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: