Koronawirus a urlop

Renata Robaszewska        19 marca 2020        Komentarze (0)

Zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa stawiają przed nami wszystkimi nowe wyzwania w biznesie. Obawy o dalszy los zakładów pracy mają pracownicy i pracodawców. Od tygodnia pytacie nas, czy wobec wyraźnego spowolnienia receptą na koronawirus jest urlop pracowników. Czy w obliczu obawy związanej z rozprzestrzenianiem się epidemii pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

„Urlop na koronawirus” tylko za zgodą pracownika

Koronawirus urlopZgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Pracodawca nie może jednostronnie narzucić pracownikowi wykorzystania urlopu wypoczynkowego ani skierować na urlop bezpłatny, z powodu zmniejszenia zleceń. Jeśli Pracownik i Pracodawca zgodzą się co do urlopu, mogą ustalić rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Pracownik może też zawnioskować o urlop bezpłatny. Jednak Pracownik nie może być o tego zmuszony. Wynika to stąd, że obowiązujące przepisy umożliwiają skorzystanie z urlopu wypoczynkowego, czy bezpłatnego, ale tylko za wyraźną zgodą Pracownika.

Co z zaległym urlopem?

W przypadku jednak zaległego urlopu wypoczynkowego, który nie został wykorzystany do 30 września następnego roku kalendarzowego, pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop – nawet bez jego zgody – również w okresie epidemicznego zagrożenia koronawirusem.

Jeśli pracownik nie musi świadczyć pracy w zakładzie pracy, warto pomyśleć o wprowadzeniu systemu pracy zdalnej. Więcej na ten temat we wpisie „Procedury pracy zdalnej”.

Rząd zapowiada tarczę antykryzysową, który zawierać ma programy ochrony pracowników i przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że pomoże on przetrwać ten trudny czas Pracodawcom i Pracownikom.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: