Pieszy jest winny wypadku?

Renata Robaszewska        29 grudnia 2016        4 komentarze

W zależności od źródła wskazuje się, że od 10 do 15% wypadków drogowych powodowanych jest przez pieszych. Statystyki są smutne, gdyż pieszy w konfrontacji z samochodem nie ma zazwyczaj zbyt dużych szans.Poniżej wyjaśnię Ci, kiedy pieszy jest winny wypadku.

Wypadek z udziałem pieszego

Pieszy, jak każdy inny uczestnik ruchu zobowiązany jest do bezpiecznego korzystania z ciągów komunikacyjnych. Już w przedszkolu dzieci uczą się, jak poprawnie przechodzić przez jezdnię, Teoretycznie każdy ma taką wiedzę. Z jej zastosowaniem jest już dużo gorzej. Nawet jeśli prawo nie sankcjonuje każdej możliwej sytuacji na drodze, właściwe zachowanie powinien podpowiadać rozsądek.

Przyjęło się uważać, że winę za każdy wypadek z udziałem pieszego ponosi kierujący pojazdem. Nie można zapominać, że dla kierowcy, który pomimo zachowania zasad bezpieczeństwa, potracił pieszego, takie zdarzenie to prawdziwa trauma. Generalizowanie i przypisywanie mu odpowiedzialności za każdy wypadek z udziałem pieszego stanowi nadużycie. Czasami niestety to niefrasobliwość po stronie pieszego prowadzi do wypadku.

Kiedy pieszy jest winny wypadku

odszkodowanieizadoscuczynienie_20161225Poniższej prezentowany katalog nieprawidłowych zachowań pieszych  nie ma służyć jedynie oczyszczeniu się z winy przez kierowcę. Powinien być również wskazówką, kiedy nasza tj. pieszych beztroska – może doprowadzić do tragedii:

  • Brak odblasków po zmroku w terenie niezabudowanym. O obowiązku używania odblasków pisze tu: „Brak odblasków a przyczynienie„.
  • Rozmowy przez telefony komórkowe.
  • Głośne słuchanie muzyki – zagłuszające dźwięki z zewnątrz.
  • Chodzenie po ulicy zamiast po chodniku.
  • Przechodzenie przez ulicę w niedozwolonych miejscach, w szczególności tych nieoświetlonych, czy na zakrętach oraz przez torowiska. Tu zwracam szczególną uwagę, że nowoczesne pociągi typu Pendolino i tramwaje poruszają się szybko i praktycznie cicho.
  • Przechodzenie na czerwonym świetle.
  • Wychodzenie zza autobusu lub zaparkowanego samochodu.
  • Wtargnięcie na jezdnię.
  • Bycie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
  • Inne.

W większości okoliczności wskazanych w powyższym katalogu, policja stwierdzi, że to pieszy jest winny wypadku.

Nie można jednocześnie zaklinać rzeczywistości. Policja nie może bezrefleksyjnie przyjmować wersji kierowcy. A kierowca musi pamiętać, że nawet umorzenie postępowania przygotowawczego przez prokuratora, nie oznacza, że jest to rozstrzygnięcie końcowe i niepodważalne.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zuza Grudzień 29, 2016 o 19:26

Potrącenie pieszego to tragedia.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Grudzień 30, 2016 o 19:09

Ma Pani całkowitą rację.

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 30, 2016 o 12:28

A czy ma to np. wpływ na możliwość dochodzenia odszkodowania od pieszego za zniszczenie samochodu jeśli wypadek był spowodowany jego niewłaściwym zachowaniem ?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Grudzień 30, 2016 o 19:02

Panie Łukaszu – w takiej sytuacji odszkodowanie należy się od pieszego. Jeśli pieszy, nie posiada stosownego ubezpieczenia pokrywającego swoim zakresem takie sytuacji, odszkodowanie może być trudne do wyegzekwowania bez sprawy sądowej.
Temat jest ciekawy – po Nowym Roku poświęcę mu szerszy wpis.
Jeśli interesuje Pana ten temat, proszę śledzić bloga lub skontaktować się z Kancelarią RPRP.
Pozdrawiam
Renata Robaszewska

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: