Pamiętam gmach Sądu w Al. Solidarności przed remontem. Jako aplikant spędziłam w nim wiele godzin, zgłębiając nie tylko arkana wiedzy prawniczej, ale i sądowe zakamarki. Podobnież architektom projektującym ten gmach przyświecała idea, aby każdy wchodzący czuł respekt przed powagą Temidy i nieuchronnością wyroku. Zapewniam, że ten przytłaczający duch projektanta długo straszył w ciemnych i krętych korytarzach 🙂
Jak zachować się w sądzie podczas rozprawy
Chociaż dziś większość sądów mieści się w nowych lub wyremontowanych budynkach, petenci dalej czują się w nich co najmniej obco. O ile przed salą sądową większość trzyma fason, wszystko zmienia się po wywołaniu sprawy. Nowa sytuacja, nerwy, powrót do złych wspomnień związanych z wypadkiem, to najczęściej wytrąca z równowagi zarówno poszkodowanego, jak i sprawcę. Dlatego bez względu na to, którą stronę reprezentuję w sądzie przed pierwszym terminem spotykamy się w Kancelarii RPRP i opowiadam klientom, jak zachować się w sądzie podczas rozprawy. To pozwala choćby częściowo oswoić sytuację.
Rozkład każdej sali sądowej wygląda tak samo. Nie ma znaczenia, czy jest to sprawa o odszkodowanie komunikacyjne, czy powód dochodzi innych roszczeń. W centralnej części umieszczony jest stół sędziowski. Przewodniczący zajmuje miejsce środkowe za stołem sędziowskim, a pozostali członkowie składu orzekającego zajmują miejsca obok przewodniczącego.
Osoba siedząca przy stole sędziowskim po lewej stronie sądu to protokolant. Dokumentuje on przebieg rozprawy, choć w większości sądów rozprawy są nagrywane. Dodatkowo protokolant wywołuje sprawę oraz prosi na salę świadków.
Powód wraz z pełnomocnikiem zajmują miejsca przed stołem sędziowskim po prawej stronie sądu (patrząc z perspektywy sądu), a pozwany – po lewej stronie sądu. Interwenient uboczny zajmuje miejsce obok strony, do której przystąpił.
Powstań 
W czasie posiedzenia każda osoba powstaje z miejsca, gdy przemawia do sądu lub gdy sąd do niej się zwraca. Jeśli zeznania trwają długo lub gdy przemawiają za tym względy zdrowotne przewodniczący posiedzenia może zezwolić na pozostawanie w pozycji siedzącej. Nie wstydź się poprosić sądu o możliwość skorzystania z takiej możliwości, szczególnie jeśli przesłuchanie trwa długo lub stan Twojego zdrowia za tym przemawia.
Przed przesłuchaniem sprawdza się dane osobowe przesłuchiwanego na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość. Przygotuj go sobie zawczasu, aby uniknąć nerwowego przeszukiwania torebki lub portfela. Przygotuj się również na proste pytania sądu o wiek i wykonywany zawód. Uwierz mi, że szybkie odpowiedzenie na nie w warunkach stresu często stanowi problem. Staraj się odpowiadać dokładnie na zadawane Ci pytania.
Wszyscy obecni na sali rozpraw wstają podczas ogłaszania wyroku. W momencie, gdy sąd uzasadnia ustnie wyrok możesz już usiąść.
Wysoki Sądzie
Do Sądu zwracaj się sformułowaniem Wysoki Sądzie. Nie używaj sformułowań proszę Pana/proszę Pani. Pamiętaj też, że kobieta za stołem sędziowskim to sędzia a nie sędzina 🙂
Pamiętaj, że odpowiadając na pytania Twojego pełnomocnika, jak również stron, zwracasz się do sądu. To dość trudne, gdyż naturalnym jest zwracanie się bezpośrednio do osoby pytającej. Mów w sposób naturalny. Nie sięgaj po sformułowania, które znasz z prawniczych seriali. Nie spoufalaj się z sądem. Odnoś się do wszystkich z należnym szacunkiem, lecz nie przesadzaj z nadskakiwaniem sądowi.
Nie przejmuj się, jeśli zapomnisz o którejś z powyższych wskazówek, jak zachować się w sądzie podczas rozprawy. Jeśli zachowasz podstawowe zasady savoire-vivre, sąd będzie wyrozumiały i a Twój pełnomocnik pomoże Ci odnaleźć się w nowej sytuacji.
O tym, jak się ubrać na rozprawę przeczytasz tutaj: Sądowy dress code.
Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci, jak uzyskać należne odszkodowanie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij mailowo krótki opis sprawy lub napisz komentarz pod tym wpisem.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }