Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy?

Renata Robaszewska        08 października 2017        Komentarze (0)

jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowyJeśli jesteś ofiarą wypadku samochodowego, masz prawo do odszkodowania. Nie ma znaczenia, czy byłeś kierowcą, pasażerem, rowerzystą, czy pieszym. W tym wpisie wskażę Ci w pigułce, jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy.

O odszkodowanie możesz ubiegać się również wtedy, gdy w wypadku zginęła bliska Ci osoba (o Twoich prawach w przypadku śmierci osoby bliskiej w wypadku samochodowym piszę TU: Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku). I innych wpisów dowiesz się, jakie wydatki wchodzą w koszty organizacji pogrzebu, których pokrycia możesz żądać: Co wchodzi w skład kosztów pogrzebu ofiary wypadku komunikacyjnego.

Do kogo wystąpić o odszkodowanie?

W związku z istnieniem systemu obowiązkowych ubezpieczeń OC – o odszkodowanie występujesz do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Jeżeli nie był on ubezpieczony, nie martw się na zapas. Swoje roszczenia kierujesz wtedy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jakie roszczenia przysługują poszkodowanym w wypadku samochodowym przeczytasz TU: Roszczenia poszkodowanego w wypadku samochodowym.

Sprawa o odszkodowanie a postępowanie karne

Jeżeli w związku z wypadkiem toczy się postępowanie prokuratorskie lub sprawa przed sądem karnym, nie musisz czekać na ich zakończenie. Możesz z powodzeniem żądać wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela.

Dowody w sprawie

Jeżeli decydujesz się na złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania powinieneś w pierwszej kolejności skoncentrować się na zebraniu dowodów. Chodzi tu zarówno o dokumentację dotyczącą zdarzenia, jak dokumentację medyczną oraz rachunki potwierdzające wydatki. Jeśli potrzebujesz porady jakie powołać dowody w stawie odszkodowawczej zajrzyj TU: Dowody w sprawie o odszkodowanie powypadkowe. Możesz w tym zakresie skorzystać z pomocy prawnika, szczególnie jeśli sprawa jest skomplikowana lub niejednoznaczna. Na etapie postępowania sądowego bardzo ważną rolę odgrywają świadkowie. Będą to zarówno świadkowie wypadku, jak i osoby, które towarzyszyły Ci w procesie dojścia do zdrowia. Jak ważny jest świadek w procesie odszkodowawczym przeczytaj TU: Świadek w sprawie o odszkodowanie powypadkowe.

Postępowanie odwoławcze. Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy

Nie przejmuj się, jeżeli ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Nie rezygnuj, gdy zaproponowane Ci odszkodowanie jest w Twojej opinii zaniżone. Masz prawo do złożenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Jeżeli droga odwoławcza nie okaże się satysfakcjonująca, masz prawo złożyć pozew do sądu. Pozew możesz wnieść samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do Kancelarii. O kosztach postępowania sądowego piszę TU: Ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie? Wizyta w sądzie jest stresująca, ale z dobrze przygotowanym pełnomocnikiem, który będzie Ci towarzyszył, ten stres da się opanować. O tym, jak zachować się na sali sądowej przeczytasz TU: Jak zachować się w sądzie podczas rozprawy.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Podpowiemy Ci jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy. Skontaktuj się z  Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: