Ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie?

Renata Robaszewska        03 stycznia 2017        2 komentarze

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym i chcesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej, pewnie zastanawiasz się ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie. To bardzo racjonalne pytanie.

Wpis sądowy

Wszystko zależy od tego, na ile określisz swoje roszczenia. Składając pozew musisz wskazać tzw. wartość przedmiotu sporu. Upraszczając na potrzeby tego wpisu można założyć, że co do zasady jest to suma kwot, których będziesz domagać się przed sądem. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Domagając się odszkodowania w wysokości 30.000 złotych i zadośćuczynienia w wysokości 20.000 złotych, wraz z pozew należy wnieść opłatę w wysokości 2.500 złotych. Najwygodniej jest dokonać przelewu na rachunek bankowy sądu. Jeśli nie wpłacisz opłaty, Sąd wezwie Cię do jej uiszczenia wyznaczając stosowny termin.

W przypadku, gdy kwota dochodzonych roszczeń jest niższa niż 10.000 złotych – a roszczenie wynika z umowy – sprawa będzie się toczyła w postępowaniu uproszczonym, gdzie opłaty są niższe i wynoszą:

  1. do 2.000 złotych – 30 złotych;
  2. ponad 2.000 złotych do 5.000 złotych – 100 złotych;
  3. ponad 5.000 złotych do 7.500 złotych – 250 złotych;
  4. ponad 7.500 złotych – 300 złotych.ile kosztuje dochodzenie odszkodowania w sądzie.jpg

Jeśli Twoja sytuacja majątkowa nie pozwala Ci na poniesienie takiej opłaty, możesz złożyć wniosek o zwolnienie.

Dodatkowe wydatki

Musisz się liczyć z tym, że również w toku procesu możesz ponosić dodatkowe wydatki. Jeśli decydujesz się na sprawę sądową, to z pewnością ubezpieczyciel nie uznał Twojego roszczenia lub przyznał Ci odszkodowanie niższe od oczekiwanego. Być może zakład ubezpieczeń kwestionuje w ogóle przebieg wypadku. W takiej sytuacji konieczne jest wnioskowanie o sporządzenie przez biegłego opinii.W zależności od stanu faktycznego konieczne będzie powołanie biegłego, np. specjalisty z dziedziny rekonstrukcji przebiegu wypadku, czy lekarza danej specjalizacji. W przypadku urazów wielonarządowych biegłych może być kilku lub opinię będzie sporządzał instytut. Koszty opinii nie są z góry określone. Jeśli wygrasz sprawę poniesienie je druga strona. W toku procesu musisz się jednak nastawić na to, że Sąd zobowiąże Cię do wniesienia zaliczki na biegłego. Są to kwoty od kilkuset złotych do około tysiąca złotych.

Jeśli przed Sądem będzie Cię reprezentował adwokat lub radca prawny musisz ustalić z nim wynagrodzenie za prowadzenie sprawy. Kwota takiego wynagrodzenia oraz model rozliczenia zależą od kancelarii. Powinieneś zawsze pamiętać o podpisaniu umowy ze swoim pełnomocnikiem oraz udzieleniu mu umocowania.

Ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie. Podsumowanie.

Teraz już wiesz, ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie. Robiąc sobie kalkulacje pamiętaj, że uznając Twoje żądania Sąd dodatkowo obciąży kosztami procesu stronę przeciwną. Co więcej powinien zasądzić koszty zastępstwa procesowego (tzw. koszty adwokackie) oraz odsetki z tytułu opóźnienia (co najmniej od dnia wniesienia powództwa).

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Styczeń 3, 2017 o 09:50

Jeżeli chodzi o spory do 10 000 zł, to ma Pani na myśli, że sprawy o odszkodowania też będą się toczyły w postępowaniu uproszczonym, czy chodzi tylko o roszczenia wynikające z umów?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Styczeń 3, 2017 o 09:59

Chodzi o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych. W praktyce będą do drobniejsze sprawy z zakresu AC.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: