Gdzie jest pies pogrzebany?

Renata Robaszewska        23 września 2016        Komentarze (0)

Pies, czy kot potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi człowieka. Więź między zwierzęciem i jego opiekunem jest czasami silniejsza niż ta pomiędzy ludźmi. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolne jest do odczuwania cierpienia. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zwierzęta domowe traktowane są jak członkowie rodziny. Również po śmierci. Bo kiedy zwierzę zdycha, właściciel musi podjąć decyzję co do pochówku.

W niektórych miastach funkcjonują cmentarze dla zwierząt. Ich istnienie nie wzbudza już takich sensacji, jak u Kargula i Pawlaka podczas ich wizyty w Chicago. Właściciele odwiedzają swoich ulubieńców. Zostawiają im ulubione zabawki. Wspominają. odszkodowanieizadoscuczynienie_20160916

Prawo do grobu stanowi dobro osobiste. Co to znaczy? Kiedy umiera bliski nam człowiek, mamy prawo do wybrania miejsca jego ostatecznego pochowku, opieki nad grobem i czczenia (kultu) osoby tam pochowanej. Dobro takie jest prawnie chronione. Jeśli doszło do naruszenia, osoba, której to dotyczy może żądać m.in. zadośćuczynienia.

Jeśli ze zwierzęciem łączy nas szczególna więź emocjonalna, czy prawo do jego grobu jest podobnie chronione? Przed takim pytaniem stanął Sąd w Trzciance (sygn. akt I C 131/16). Zarządca psiego cmentarza usunął bowiem przez pomyłkę grób psa. Z tego tytułu właścicielka domagała się 1.000 złotych za krzywdę doznaną przez nią w wyniku likwidacji psiej mogiły.

Sąd wskazał, że prawo do grobu jest prawem właściwym jedynie dla grobów ludzkich. W uzasadnieniu argumentował, że: „W społeczeństwie nie ma poczucia, iż grób zwierzęcia powinien być czczony i pielęgnowany jak grób ludzki. Cmentarze dla zwierząt są rzadkie, nie ma powszechnej praktyki, aby urządzać zwierzętom groby a następnie je czcić. Samo więc usunięcie nagrobka nie naruszyło żadnego dobra związanego z pochowkiem psa.”

Oznacza to, że dziś wnoszenie takiego powództwa nie jest uzasadnione. Jeśli jednak z biegiem czasu społeczeństwo zmieni podejście do psich cmentarzy, nie jest wykluczone poszerzenie katalogu dóbr osobistych.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: