Czy kancelarie biorą sprawy o odszkodowania od ubezpieczonych sprawców?

Renata Robaszewska        01 marca 2017        Komentarze (0)

 Czy kancelarie biorą sprawy o odszkodowania od ubezpieczonych sprawcówZdziwiło mnie ostatnio pytanie zadane przez Klienta: „czy kancelarie biorą sprawy o odszkodowania od ubezpieczonych sprawców?”. Po chwili refleksji uznałam, że w pytaniu tym nie ma nic dziwnego. Reklamy i oferty prowadzenia spraw o odszkodowania komunikacyjne skierowane są głównie pod poszkodowanych. Obsługa sprawców szkód komunikacyjnych koncentruje się zaś głównie na postępowaniu karnym. Tak więc faktycznie mona odnieść wrażenie, że sprawcy wypadków drogowych są pozostawieni sami sobie.

Czy ubezpieczony sprawca szkody komunikacyjnej może być pozwany?

Chociaż sama idea ubezpieczenia polega na tym, że ciężar odpowiedzialny przeniesiony jest na ubezpieczyciela, z różnych względów w postępowaniach cywilnych pojawia się sprawca szkody. Czasami wynika to z faktu wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (więcej na temat przyczyn wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela piszę tutaj: Gdy ubezpieczyciel nie pokryje wyrządzonej przez Ciebie szkody). W innych sytuacjach jest to skutek decyzji powoda, który pozywa bezpośrednio sprawcę lub zarówno sprawcę, jak i ubezpieczyciela (więcej na ten pozywania sprawców szkody piszę tutaj: Czy pozwać sprawcę szkody?)

Czy kancelarie biorą sprawy o odszkodowania od ubezpieczonych sprawców?

Wracając do odpowiedzi na pytanie, czy kancelarie biorą sprawy o odszkodowania od ubezpieczonych sprawców, mogę odnosić się jedynie do własnej praktyki. Prowadziliśmy i prowadzimy takie sprawy. Wśród Klientów Kancelarii RRRP są również sprawcy szkód komunikacyjnych. Ostatnio wywalczyliśmy dla takiego właśnie Klienta znaczne zmniejszenie (o blisko 90%) żądanej przez poszkodowanego kwoty odszkodowania – więcej na ten temat we wpisie: Wysokie odszkodowanie. W tej sprawie powód ewidentnie przeszarżował a dobrze przemyśla strategia i logiczne pytania do biegłego pomogły obnażyć słabość argumentacji drugiej strony.

Czy warto pozwany sprawca szkody powinien skorzystać z pomocy prawnej? To już zależy od stopnia skomplikowania sprawy i jej okoliczności. Ze swoje strony sugeruję przemyśleć tę kwestię w sytuacjach, gdy w sprawę nie jest zaangażowany ubezpieczyciel. Wtedy fachowa pomoc jest wskazana.

Pamiętaj, że pomoc radcy prawnego, czy adwokata nie musi się wiązać z prowadzeniem całej sprawy. Czasami wystarczy porada, która pozwoli pozwanemu zorientować się w jego prawach oraz ocenić ryzyko.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: