Co wpływa na wysokość kary za potrącenie pieszego?

Renata Robaszewska        10 lipca 2016        20 komentarzy

Co wpływa na wysokość kary za potrącenie pieszego? Wymiar kary za potrącenie pieszego jest zależny od trzech aspektów – skutków wypadku, zachowania się pieszego oraz zachowania się kierowcy.

O karach dla sprawcy wypadku przeczytasz tutaj: Kara za spowodowanie wypadku samochodowego.

Co wpływa na wysokość kary za potrącenie pieszego?

Czym poważniejsze uszkodzenia ciała i trwałość poniesionego uszczerbku, tym poważniejsze konsekwencje. Jeśli rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni – czyli jest on lekki – nie odpowiesz karnie. Nie wyklucza to oczywiście odpowiedzialności za wykroczenie. wysokość kary za potrącenie pieszego

Należy również przeanalizować zachowanie pieszego. Więcej o tym we wpisie: „Kiedy pieszy jest winny wypadku?„. Czy zlekceważył zasady bezpieczeństwa, np. wtargnął na jezdnię, nie nosił odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym, był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Pamiętaj, że przyczynienie się pieszego do wypadku ma znaczenie na etapie postępowania cywilnego. Takie przyczynienie się, przełoży się na zmniejszenie odszkodowania, lecz nie ma większego znaczenia w postępowaniu karnym.

Sąd karny nie będzie skupiał się nad tym w jakim procencie ponosisz odpowiedzialność za zdarzenie. W postępowaniu przygotowawczym, a jeśli jego następstwem będzie wniesienie aktu oskarżenia – liczy się dla Ciebie wyniki zero-jedynkowy. Jesteś winny wypadku lub nie. Współodpowiedzialność pieszego może mieć znaczenie przy wymiarze kary. Nie doprowadzi jednak do uniewinnienia. Czy sądom zdarza się uznać za wyłączenie winnego wypadku samochodowego pieszego? Tak, niemniej bardzo rzadko.

Na wysokość kary za potracenie pieszego wpływ ma również Twoje zachowanie przed, podczas i po wypadku. Przede wszystkim musisz sam opowiedzieć sobie na pytania, czy zachowałeś zasadę ostrożności oraz zasadę ograniczonego zaufania, jak również czy jechałeś z bezpieczną prędkością, co nie zawsze oznacza prędkości dozwoloną wg znaków. Liczy się to, czy Twoje zachowanie było dostosowane do warunków panujących na drodze – pogody, stanu jezdni, otoczenia jezdni, zachowania innych uczestników ruchu. Nie bez znaczenia będzie również stan techniczny Twojego auta – w tym w szczególności stan ogumienia oraz układu hamulcowego.

Alkohol, ucieczka i wybaczenie

Jeśli piłeś alkohol lub byłeś pod wpływem narkotyków, wysokość kary za potrącenie pieszego będzie podwyższona. Podobnie, gdy uciekłeś z miejsca wypadku. Więcej na ten temat: „Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego„.

Sąd weźmie pod uwagę Twoje zachowanie bezpośrednio po wypadku. Czy pozostałeś na miejscu i zająłeś się ofiarą? Ważne jest również to, czy interesujesz się stanem ofiary oraz czy poszkodowany lub jego rodzina wybaczyli Ci.

Jeśli jesteś sprawcą wypadku, skorzystaj z pomocy prawnej. Im wcześniej, tym lepiej. Nie działaj pod wpływem emocji. Spróbuj trzeźwo ocenić sytuację, w której się znalazłeś.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za skutki wypadku

Sprawca wypadku musi się spodziewać również żądań finansowych ze strony poszkodowanego. Tu znajdziesz podstawowe informacje o roszczeniach poszkodowanych:

Co do zasady pokryje je ubezpieczyciel. Może się jednak zdarzyć, że pozew o odszkodowanie będzie skierowany również do sprawcy: Czy pozwać sprawcę szkody?.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy. Możesz również zadzwonić do nas pod numer 22 414 44 00 lub zostawić wpis pod tym artykułem.

{ 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sigge Grudzień 6, 2017 o 14:47

Proszę o umówienie na spotkanie.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Grudzień 6, 2017 o 16:10

Zapraszam do kontaktu z naszym sekretariatem: kancelaria @rp-rp.pl lub pod numerem 22 414 40 00. W ten sposób najłatwiej będzie ustalić dogodny termin.
Pozdrawiam

Odpowiedz

krzysztof Styczeń 20, 2018 o 19:33

Witam potracilem pieszego poza terenem zabudowanym ale odjechalem z miejsca zdarzenia bylem trzeźwy miesiąc temu bylem na policji zlozyc zeznania i do tej pory nie mam żadnej wiadomości ani z policji ani z sadu co robic?

Odpowiedz

anys Styczeń 30, 2018 o 19:11

Tydzien temu potracilem na pasach pieszego trafil do szpitala z otwrtym złamaniem ja nie miałem okularow więc zabrano mi prawo jazdy i samochód odholowano na parking do tej pory nie mam odpowiedzi z policji – prokuratury .byłem nas policji chcialem sie dowiedzieć o stan zdrowaia poszkodowanego nie udzielili mi informacji nie wiem co mam dalej robić

Odpowiedz

Renata Robaszewska Styczeń 31, 2018 o 11:13

Jeśli pieszy doznał otwartego złamania i nie jest osobą wyłącznie winną zdarzenia – sprawą z pewnością zajmie się prokuratura.
Sugeruję skorzystać z pomocy adwokata.

Odpowiedz

anys Styczeń 31, 2018 o 13:42

Tak też myśle że kontakt z adwokatem jest konieczny nie wiem tylko czy już piwinniśmy to zrobić czy mamy czekać aż dostaniemy zawiadomienie lub wezwanie.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Styczeń 31, 2018 o 14:22

Im szybciej, tym lepiej. Już w tej chwili warto podjąć pewne działania zmierzające do poprawy sytuacji, np. przeproszenie poszkodowanego w wypadku.
Warto również zadbać o zwrot pojazdu.
Lepsze samopoczucie zapewni zorientowanie się w sytuacji prawne i potencjalnych ryzykach. Im lepiej i wcześniej znamy reguły gry, tym lepsze decyzje podejmujemy.

Odpowiedz

anys Styczeń 31, 2018 o 22:25

Dziękuje za pomoc. W dniu dzisiejsym syn otrzymał zawiadomienie z prokuratury że prawo jazdy zostało zatrzymane jest równiez informacja o obrażeniach poszkodowanego a w dniu jutrzejszym wybiera sie do urzędu miasta mozna tam skorzystac z darmowej pomocy adwokata

Odpowiedz

Renata Robaszewska Luty 1, 2018 o 10:42

Proszę w takim razie trzymać rękę na pulsie.

Odpowiedz

Angelika Marzec 27, 2018 o 12:57

Witam. Mam do Panstwa pytanie. Tata w listopadzie potracil autobusem pieszego, na przjesciu bez sygnalizacji. Było ciemno, przy przejsciu ograniczona widocznosc, ruszal dopiero z zatoczki a pasy byly 150 metrow dalej, nie jechal szybko (na pewno przepisowo), a pieszy wtargnal, co widac na nagraniu, tata nie mial szans zahamowac, jedynie odbil w lewo majac takze na uwadze bezpieczenstwo pasazerow. Poszkodowany byl pod wplywem alkoholu. Po 5 msc przyszlo wezwanie na przesluchanie w charakterze podjerzanego, zaproponowano w ramach samoukarania 6msc do 2 lat w zawieszeniu i 5 tys zadoscuczynienia. Poczatkowo tata zgodzil sie, ale zaraz wycofal zeznania, poniewaz uwazamy, ze pieszy skoro wtargnal i byl pod wplywem alkoholu jest wspolwinny tej sytuacji. Czy tata moze sobie zaszkodzic, czy ewentualna kara po rozprawie w sadzie moze byc duzo wieksza? Byłabym wdzieczna za odpowiedz, pozdrawiam.

Odpowiedz

Angelika Marzec 27, 2018 o 12:58

Dodam, ze poszkodowany mial polamana szczeke, wstrzas mozgu i obrazenia glowy.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Marzec 27, 2018 o 13:11

Pani Angeliko,
Proszę pamiętać, że w postępowaniu karnym dla stwierdzenia, że doszło do przestępstwa nie analizuje się, w jakim stopniu pieszy zawinił (chyba ze jest wyłącznie winny).
Nie znam sprawy – nie mogą więc szacować zagrożenia karą w wyroku. Jeśli pieszy wtargnął na jezdnię (nawet jeśli były to pasy) i był pod wpływem alkoholu, a Pani tata zachował wszystkie wymagane zasady bezpieczeństwa, dawałoby to szansę na uniewinnienie. Sugeruję konsultację z prawnikiem. Konieczne jest dokładne zapoznanie się z aktami postępowania.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Angelika Marzec 27, 2018 o 13:21

dziekuje bardzo za odpowiedz

Odpowiedz

Anna Czerwiec 18, 2018 o 19:35

Potrafiłam dziś na pasach starsza panią wina jest ewidentne moja , panie podobno nic się nie stało ale z to osoba starsza zabrano ja na pogotowie ,czy mogę jakoś dowiedzieć się o jej stan czuje się strasznie winna i chciała bym zaoferować jakąś pomoc tylko nie wiem jak i gdzie uzyskam jakąś informacje ?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Czerwiec 19, 2018 o 12:25

Szanowna Pani,
Obawiam się, że w związku z ochroną danych osobowych będzie Pani trudno ustalić, co działo się z osobą poszkodowaną. Oczywiście może Pani spróbować skontaktować się z SOR-em i być może uda się Pani ustalić, czy osoba ta przebywa w szpitalu.
Jeżeli policja sporządziła notatkę z miejsca zdarzenia i ma Pani jej kopię – to powinny być tam dane kontaktowe.
Warto jest wykazać zainteresowanie osobą poszkodowaną. Ze względów empatycznych i pragmatycznych.

Pozdrawiam
Renata Robaszewska

Odpowiedz

Barbara Czerwiec 22, 2018 o 14:09

Witam ja potrocilam chcolpca 11 lat który wybieg na drogę były pasy ale on na nich nie był a dziś ukazał się w gazecie artykol i piszę że sprawa pójdzie do sądu chłopiec miał kilka otarć na plecach i lekko rozciętą głowę stylu auto na parkingu chłopiec pojechał do szpitala.a ja dalej nic nie wiem martwię się jestem załamana cała ta sytuacja w gazecie napisali że on szedł po pasach ale to nie prawda proszę o jaka podpowiedź

Odpowiedz

Renata Robaszewska Czerwiec 22, 2018 o 20:05

Opis sprawy w mediach może się różnić od faktycznego przebiegu. Trudo powiedzieć z jakiego źródła informacji korzystano.
O tym, czy będzie Pani postawionym jakiś zarzut zadecyduje prokurator a nie dziennikarz. Dużo zależy od tego co ustaliła policja na miejscu zdarzenia oraz jak sprawę przedstawią świadkowie.
Obrażenie potrąconego dziecka, ich zakres i trwałość też mają znaczenie.

Odpowiedz

Anonim Czerwiec 22, 2018 o 14:10

Dziękuję

Odpowiedz

Dariusz Sierpień 6, 2018 o 14:39

Witam. 3 lata temu podczas cofania potrąciłem starszą panią. Efektem bylo złamanie nosa. Pokrzywdzona wystąpiła do ubezpieczalni po odszkodowanie. A ja nie dostałem zadnej informacji z policji ani sadu. Czy mogę dostac jeszcze wezwanie? Prawo jazdy nie zostało mi zabrane.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Sierpień 6, 2018 o 14:51

Nie sądzę, żeby po tym czasie coś jeszcze Panu groziło.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: