Co wpływa na wysokość kary za potrącenie pieszego?

Renata Robaszewska        10 lipca 2016        2 komentarze

Co wpływa na wysokość kary za potrącenie pieszego? Wymiar kary za potrącenie pieszego jest zależny od trzech aspektów – skutków wypadku, zachowania się pieszego oraz zachowania się kierowcy.

Czym poważniejsze uszkodzenia ciała i trwałość poniesionego uszczerbku, tym poważniejsze konsekwencje. Jeśli rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni – czyli jest on lekki – nie odpowiesz karnie. Nie wyklucza to oczywiście odpowiedzialności za wykroczenie. odszkodowanieizadoscuczynienie_20161229

Należy również przeanalizować zachowanie pieszego. Więcej o tym we wpisie: „Kiedy pieszy jest winny wypadku?„. Czy zlekceważył zasady bezpieczeństwa, np. wtargnął na jezdnię, nie nosił odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym, był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Pamiętaj, że przyczynienie się pieszego do wypadku ma znaczenie na etapie postępowania cywilnego. Takie przyczynienie się, przełoży się na zmniejszenie odszkodowania, lecz nie ma większego znaczenia w postępowaniu karnym.

Sąd karny nie będzie skupiał się nad tym w jakim procencie ponosisz odpowiedzialność za zdarzenie. W postępowaniu przygotowawczym, a jeśli jego następstwem będzie wniesienie aktu oskarżenia – liczy się dla Ciebie wyniki zero-jedynkowy. Jesteś winny wypadku lub nie. Współodpowiedzialność pieszego może mieć znaczenie przy wymiarze kary. Nie doprowadzi jednak do uniewinnienia. Czy sądom zdarza się uznać za wyłączenie winnego wypadku samochodowego pieszego? Tak, niemniej bardzo rzadko.

Na wysokość kary za potracenie pieszego wpływ ma również Twoje zachowanie przed, podczas i po wypadku. Przede wszystkim musisz sam opowiedzieć sobie na pytania, czy zachowałeś zasadę ostrożności oraz zasadę ograniczonego zaufania, jak również czy jechałeś z bezpieczną prędkością, co nie zawsze oznacza prędkości dozwoloną wg znaków. Liczy się to, czy Twoje zachowanie było dostosowane do warunków panujących na drodze – pogody, stanu jezdni, otoczenia jezdni, zachowania innych uczestników ruchu. Nie bez znaczenia będzie również stan techniczny Twojego auta – w tym w szczególności stan ogumienia oraz układu hamulcowego.

Jeśli piłeś alkohol lub byłeś pod wpływem narkotyków, wysokość kary za potrącenie pieszego będzie podwyższona. Więcej na ten temat: „Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego„.

Sąd weźmie pod uwagę Twoje zachowanie bezpośrednio po wypadku. Czy pozostałeś na miejscu i zająłeś się ofiarą? Ważne jest również to, czy interesujesz się stanem ofiary oraz czy poszkodowany lub jego rodzina wybaczyli Ci.

Jeśli jesteś sprawcą wypadku, skorzystaj z pomocy prawnej. Im wcześniej, tym lepiej. Nie działaj pod wpływem emocji. Spróbuj trzeźwo ocenić sytuację, w której się znalazłeś.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy. Możesz również zadzwonić do nas pod numer 22 414 44 00 lub zostawić wpis pod tym artykułem.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sigge Grudzień 6, 2017 o 14:47

Proszę o umówienie na spotkanie.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Grudzień 6, 2017 o 16:10

Zapraszam do kontaktu z naszym sekretariatem: kancelaria @rp-rp.pl lub pod numerem 22 414 40 00. W ten sposób najłatwiej będzie ustalić dogodny termin.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: