Co wpływa na wysokość kary za potrącenie pieszego?

Renata Robaszewska        10 lipca 2016        38 komentarzy

Co wpływa na wysokość kary za potrącenie pieszego? Wymiar kary za potrącenie pieszego jest zależny od trzech aspektów – skutków wypadku, zachowania się pieszego oraz zachowania się kierowcy.

O karach dla sprawcy wypadku przeczytasz tutaj: Kara za spowodowanie wypadku samochodowego.

Co wpływa na wysokość kary za potrącenie pieszego?

Czym poważniejsze uszkodzenia ciała i trwałość poniesionego uszczerbku, tym poważniejsze konsekwencje. Jeśli rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni – czyli jest on lekki – nie odpowiesz karnie. Nie wyklucza to oczywiście odpowiedzialności za wykroczenie. wysokość kary za potrącenie pieszego

Należy również przeanalizować zachowanie pieszego. Więcej o tym we wpisie: „Kiedy pieszy jest winny wypadku?„. Czy zlekceważył zasady bezpieczeństwa, np. wtargnął na jezdnię, nie nosił odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym, był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Pamiętaj, że przyczynienie się pieszego do wypadku ma znaczenie na etapie postępowania cywilnego. Takie przyczynienie się, przełoży się na zmniejszenie odszkodowania, lecz nie ma większego znaczenia w postępowaniu karnym.

Sąd karny nie będzie skupiał się nad tym w jakim procencie ponosisz odpowiedzialność za zdarzenie. W postępowaniu przygotowawczym, a jeśli jego następstwem będzie wniesienie aktu oskarżenia – liczy się dla Ciebie wyniki zero-jedynkowy. Jesteś winny wypadku lub nie. Współodpowiedzialność pieszego może mieć znaczenie przy wymiarze kary. Nie doprowadzi jednak do uniewinnienia. Czy sądom zdarza się uznać za wyłączenie winnego wypadku samochodowego pieszego? Tak, niemniej bardzo rzadko.

Na wysokość kary za potracenie pieszego wpływ ma również Twoje zachowanie przed, podczas i po wypadku. Przede wszystkim musisz sam opowiedzieć sobie na pytania, czy zachowałeś zasadę ostrożności oraz zasadę ograniczonego zaufania, jak również czy jechałeś z bezpieczną prędkością, co nie zawsze oznacza prędkości dozwoloną wg znaków. Liczy się to, czy Twoje zachowanie było dostosowane do warunków panujących na drodze – pogody, stanu jezdni, otoczenia jezdni, zachowania innych uczestników ruchu. Nie bez znaczenia będzie również stan techniczny Twojego auta – w tym w szczególności stan ogumienia oraz układu hamulcowego.

Alkohol, ucieczka i wybaczenie

Jeśli piłeś alkohol lub byłeś pod wpływem narkotyków, wysokość kary za potrącenie pieszego będzie podwyższona. Podobnie, gdy uciekłeś z miejsca wypadku. Więcej na ten temat: „Podwyższona kara dla sprawcy wypadku samochodowego„.

Sąd weźmie pod uwagę Twoje zachowanie bezpośrednio po wypadku. Czy pozostałeś na miejscu i zająłeś się ofiarą? Ważne jest również to, czy interesujesz się stanem ofiary oraz czy poszkodowany lub jego rodzina wybaczyli Ci.

Jeśli jesteś sprawcą wypadku, skorzystaj z pomocy prawnej. Im wcześniej, tym lepiej. Nie działaj pod wpływem emocji. Spróbuj trzeźwo ocenić sytuację, w której się znalazłeś.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za skutki wypadku

Sprawca wypadku musi się spodziewać również żądań finansowych ze strony poszkodowanego. Tu znajdziesz podstawowe informacje o roszczeniach poszkodowanych:

Co do zasady pokryje je ubezpieczyciel. Może się jednak zdarzyć, że pozew o odszkodowanie będzie skierowany również do sprawcy: Czy pozwać sprawcę szkody?.

Jeśli interesuje Cię wstępna analiza Twojej sprawy – zrobimy tu nieodpłatnie. Skontaktuj się z Kancelarią RPRP i prześlij  mailowo krótki opis sprawy. Możesz również zadzwonić do nas pod numer 22 414 44 00 lub zostawić wpis pod tym artykułem.

{ 38 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sigge Grudzień 6, 2017 o 14:47

Proszę o umówienie na spotkanie.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Grudzień 6, 2017 o 16:10

Zapraszam do kontaktu z naszym sekretariatem: kancelaria @rp-rp.pl lub pod numerem 22 414 40 00. W ten sposób najłatwiej będzie ustalić dogodny termin.
Pozdrawiam

Odpowiedz

krzysztof Styczeń 20, 2018 o 19:33

Witam potracilem pieszego poza terenem zabudowanym ale odjechalem z miejsca zdarzenia bylem trzeźwy miesiąc temu bylem na policji zlozyc zeznania i do tej pory nie mam żadnej wiadomości ani z policji ani z sadu co robic?

Odpowiedz

anys Styczeń 30, 2018 o 19:11

Tydzien temu potracilem na pasach pieszego trafil do szpitala z otwrtym złamaniem ja nie miałem okularow więc zabrano mi prawo jazdy i samochód odholowano na parking do tej pory nie mam odpowiedzi z policji – prokuratury .byłem nas policji chcialem sie dowiedzieć o stan zdrowaia poszkodowanego nie udzielili mi informacji nie wiem co mam dalej robić

Odpowiedz

Renata Robaszewska Styczeń 31, 2018 o 11:13

Jeśli pieszy doznał otwartego złamania i nie jest osobą wyłącznie winną zdarzenia – sprawą z pewnością zajmie się prokuratura.
Sugeruję skorzystać z pomocy adwokata.

Odpowiedz

anys Styczeń 31, 2018 o 13:42

Tak też myśle że kontakt z adwokatem jest konieczny nie wiem tylko czy już piwinniśmy to zrobić czy mamy czekać aż dostaniemy zawiadomienie lub wezwanie.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Styczeń 31, 2018 o 14:22

Im szybciej, tym lepiej. Już w tej chwili warto podjąć pewne działania zmierzające do poprawy sytuacji, np. przeproszenie poszkodowanego w wypadku.
Warto również zadbać o zwrot pojazdu.
Lepsze samopoczucie zapewni zorientowanie się w sytuacji prawne i potencjalnych ryzykach. Im lepiej i wcześniej znamy reguły gry, tym lepsze decyzje podejmujemy.

Odpowiedz

anys Styczeń 31, 2018 o 22:25

Dziękuje za pomoc. W dniu dzisiejsym syn otrzymał zawiadomienie z prokuratury że prawo jazdy zostało zatrzymane jest równiez informacja o obrażeniach poszkodowanego a w dniu jutrzejszym wybiera sie do urzędu miasta mozna tam skorzystac z darmowej pomocy adwokata

Odpowiedz

Renata Robaszewska Luty 1, 2018 o 10:42

Proszę w takim razie trzymać rękę na pulsie.

Odpowiedz

Angelika Marzec 27, 2018 o 12:57

Witam. Mam do Panstwa pytanie. Tata w listopadzie potracil autobusem pieszego, na przjesciu bez sygnalizacji. Było ciemno, przy przejsciu ograniczona widocznosc, ruszal dopiero z zatoczki a pasy byly 150 metrow dalej, nie jechal szybko (na pewno przepisowo), a pieszy wtargnal, co widac na nagraniu, tata nie mial szans zahamowac, jedynie odbil w lewo majac takze na uwadze bezpieczenstwo pasazerow. Poszkodowany byl pod wplywem alkoholu. Po 5 msc przyszlo wezwanie na przesluchanie w charakterze podjerzanego, zaproponowano w ramach samoukarania 6msc do 2 lat w zawieszeniu i 5 tys zadoscuczynienia. Poczatkowo tata zgodzil sie, ale zaraz wycofal zeznania, poniewaz uwazamy, ze pieszy skoro wtargnal i byl pod wplywem alkoholu jest wspolwinny tej sytuacji. Czy tata moze sobie zaszkodzic, czy ewentualna kara po rozprawie w sadzie moze byc duzo wieksza? Byłabym wdzieczna za odpowiedz, pozdrawiam.

Odpowiedz

Angelika Marzec 27, 2018 o 12:58

Dodam, ze poszkodowany mial polamana szczeke, wstrzas mozgu i obrazenia glowy.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Marzec 27, 2018 o 13:11

Pani Angeliko,
Proszę pamiętać, że w postępowaniu karnym dla stwierdzenia, że doszło do przestępstwa nie analizuje się, w jakim stopniu pieszy zawinił (chyba ze jest wyłącznie winny).
Nie znam sprawy – nie mogą więc szacować zagrożenia karą w wyroku. Jeśli pieszy wtargnął na jezdnię (nawet jeśli były to pasy) i był pod wpływem alkoholu, a Pani tata zachował wszystkie wymagane zasady bezpieczeństwa, dawałoby to szansę na uniewinnienie. Sugeruję konsultację z prawnikiem. Konieczne jest dokładne zapoznanie się z aktami postępowania.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Angelika Marzec 27, 2018 o 13:21

dziekuje bardzo za odpowiedz

Odpowiedz

Anna Czerwiec 18, 2018 o 19:35

Potrafiłam dziś na pasach starsza panią wina jest ewidentne moja , panie podobno nic się nie stało ale z to osoba starsza zabrano ja na pogotowie ,czy mogę jakoś dowiedzieć się o jej stan czuje się strasznie winna i chciała bym zaoferować jakąś pomoc tylko nie wiem jak i gdzie uzyskam jakąś informacje ?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Czerwiec 19, 2018 o 12:25

Szanowna Pani,
Obawiam się, że w związku z ochroną danych osobowych będzie Pani trudno ustalić, co działo się z osobą poszkodowaną. Oczywiście może Pani spróbować skontaktować się z SOR-em i być może uda się Pani ustalić, czy osoba ta przebywa w szpitalu.
Jeżeli policja sporządziła notatkę z miejsca zdarzenia i ma Pani jej kopię – to powinny być tam dane kontaktowe.
Warto jest wykazać zainteresowanie osobą poszkodowaną. Ze względów empatycznych i pragmatycznych.

Pozdrawiam
Renata Robaszewska

Odpowiedz

Barbara Czerwiec 22, 2018 o 14:09

Witam ja potrocilam chcolpca 11 lat który wybieg na drogę były pasy ale on na nich nie był a dziś ukazał się w gazecie artykol i piszę że sprawa pójdzie do sądu chłopiec miał kilka otarć na plecach i lekko rozciętą głowę stylu auto na parkingu chłopiec pojechał do szpitala.a ja dalej nic nie wiem martwię się jestem załamana cała ta sytuacja w gazecie napisali że on szedł po pasach ale to nie prawda proszę o jaka podpowiedź

Odpowiedz

Renata Robaszewska Czerwiec 22, 2018 o 20:05

Opis sprawy w mediach może się różnić od faktycznego przebiegu. Trudo powiedzieć z jakiego źródła informacji korzystano.
O tym, czy będzie Pani postawionym jakiś zarzut zadecyduje prokurator a nie dziennikarz. Dużo zależy od tego co ustaliła policja na miejscu zdarzenia oraz jak sprawę przedstawią świadkowie.
Obrażenie potrąconego dziecka, ich zakres i trwałość też mają znaczenie.

Odpowiedz

Anonim Czerwiec 22, 2018 o 14:10

Dziękuję

Odpowiedz

Dariusz Sierpień 6, 2018 o 14:39

Witam. 3 lata temu podczas cofania potrąciłem starszą panią. Efektem bylo złamanie nosa. Pokrzywdzona wystąpiła do ubezpieczalni po odszkodowanie. A ja nie dostałem zadnej informacji z policji ani sadu. Czy mogę dostac jeszcze wezwanie? Prawo jazdy nie zostało mi zabrane.

Odpowiedz

Renata Robaszewska Sierpień 6, 2018 o 14:51

Nie sądzę, żeby po tym czasie coś jeszcze Panu groziło.

Odpowiedz

Pola Sierpień 29, 2018 o 15:04

Witam potracilam pana starszego na ulicy gdzie sa sklepy byly miejsca parkingowe chcialam cofnac i tam zaparkowac i pan przebiegal i wpadl mi na tylna szybe nie na pasach. Pojechal do szpitala co mi grozi i czy moja wina?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Sierpień 29, 2018 o 15:11

Sprawa nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego na jakiej drodze doszło do potrącenia i jak dokładnie przebiegały okoliczności potrącenia. Podała Pani zbyt mało szczegółów. Odpowiedzialność za zdarzenie może ponosić w pełni Pani lub potrącony pieszy. Zapraszam ewentualnie do kontaktu z Kancelarią.

Odpowiedz

Agata Wrzesień 22, 2018 o 23:24

Witam 28 sierpnia potrąciłam pieszą na pasach bez sygnalizacji świetlnej,mój pojazd znajdował się na lewym pasie, jechałam nim w celu skręcenia w lewo( zaraz za pasami był pas do skrętu w lewo) na prawym znajdowała sie L-ka egzaminacyjna która skupiła moją całą uwagę w momencie gdy L-ka zaczeła hamować ja spojżawszy na jezdnie miałam już przed sobą pieszą którą udeżyłam w LEWĄ nogę pani ma 80 lat w wyniku upadku złamała biodro PRAWEJ nogi, nie straciła przytomności udzieliłam jej pierwszej pomocy, na drugi dzień odwiedziłam ją w szpitalu pielęgniarka przekazała mi że Pani nie chciała rozmawiać po upływie 2 tyg dostałam wiadomość że prokurator postanowił mi oddać prawojazdy przed złożeniem moich zeznań, gdy przyszłam złożyć zeznania policjantka ktòra mnie przesłuchiwała miała już przygotowany dla mnie wyrok i tu dowiedziałam się że zmienił mi się prokurator(wcześniejszy poszedł na urlop)i ustalił dla mnie karę 2 lata pozbawienia prawa jazdy, 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata, 2 tyś na poczet poszkodowanej i 500 zł mandat, czy istnieje szansa na złagodzenie kary głównie chodzi mi o prawo jazdy niestety moja praca polega na dojezdżaniu do klientek, zastanawia mnie to czy tak jest zawsze że prokurator wcześniej ustala karę nie wysłuchawszy moich zeznań?i czy jeden prokurator może oddać prawojazdy uznając że nie jechałam z dużą prędkością nie zbiegłam z miejsca wypadku,stan techniczny auta był dobry, nie byłam nietrzeźwa,a drugi zabrać na 2 lata? czy to ma sens? Sama policjantka powiedziała mi że dostałam wysoki wyrok, jak bym jechała pod wpływem alkoholu czy sąd może złagodzić wyrok po złożeniu wniosku z prośbą o złagodzenie kary?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Wrzesień 24, 2018 o 10:12

Pani Agato,
Proszę pamiętać, że wyrok w Pani sprawie wydaje sąd a nie prokurator. Prawdopodobnie zasugerowano pani włożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Jeśli tak – zawsze można go cofnąć.
Powinna Pani skonsultować swoją sytuację z prawnikiem. Zapewne jest szansa na złagodzenie kary.
W razie potrzeby, zapraszam na spotkanie do Kancelarii.

Pozdrawiam,
Renata Robaszewska

Odpowiedz

Robert Wrzesień 26, 2018 o 11:35

Witam wczoraj potrąciłem 9 letnia rowerzystkę na pasach . Rano jechałem do pracy na drodze 2pasmowej dojeżdżając do skrzyżowania skręciłem na pas do skrętu w prawo jest to też bus pas był duży korek a ja byłem spóźniony do pracy zorientowałem się że to nie to skrzyżowanie i nie wiedziałem co zrobić więc pojechałem prosto tuż za skrzyżowaniem były pasy i sygnalizacja która migała na żółto samochody stały i za nich wyjechała dziewczynka zachamowalem i ja uderzyłem uderzyła w moją szybę i ja częściowo stłukła na szczęście miała kask wysiadłem żeby jej pomóc byłem w szoku powiedziała że trochę ja boli nogą przyjechało pogotowie i ja zabrało jak się dowiedziałem z gazety podobno miała kilka otarć i siniaków .
Najgorsze że auto nie miałem przerejestrowanie na siebie i nie miało przeglądu dobrego jestem w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej żona choruje na góza mózgu mamy wysokie kredyty i żyjemy na debatach .
Chciałem się dowiedzieć co mi grozi i chyba będę mógł jakoś inaczej zapłacić za to wszystko nie mogę liczyć znikąd pomocy nawet nie mam pieniedzy na leczenie żony nie wiem co robić czy iść na policję i się czegoś dowiedzieć czy czekac

Odpowiedz

Renata Robaszewska Wrzesień 26, 2018 o 13:35

Czy na miejscu zdarzenia była policja?

Odpowiedz

Robert Wrzesień 26, 2018 o 13:54

Tak była policja zabrano mi prawo jazdy i scholowano samochód

Odpowiedz

Renata Robaszewska Wrzesień 26, 2018 o 14:17

W tej sytuacji wszystko zależy od staniu dziecka i poniesionych obrażeń.
Jeśli były one dłuższe niż 7 dni – sprawą zajmie się prokurator. Może Panu grozić odebranie prawa jazdy a nawet kara pozbawienia wolności – choć raczej w zawieszeniu.
Jeśli brak przeglądu jest związany ze złym stanem faktycznym auta – może powstać problem w zakresie odszkodowania. Poszkodowana otrzyma je z OC, ale ubezpieczyciel może żądać jego zwrotu od Pana.

Odpowiedz

Robert Wrzesień 26, 2018 o 14:06

i straż pożarna jestem przerażony ze nie wiem jak sobie z tym wszystkim poradzić dodam ze rok temu dostałem mandat za nie utopienie pierwszeństwa pieszemu akurat stała policja a to było wieczorem i pieszy jeszcze nie wszedł na pasy ale mandat dostałem i do nie zapłaciłem bo nie mailem z czego

Odpowiedz

Robert Wrzesień 26, 2018 o 14:29

sadze ze dziecko nie bedzie w szpitalu 7 dni bo miało kilka otarc i siniaków jak napisano w gadzecie w takim przypadku co mi grozi

Odpowiedz

Adam Październik 5, 2018 o 17:42

Nieumyślnie potracilem pieszą jadąc rowerem. Kobieta doznała złamania nogi. Zaopiekowałem się Poszkodowana do czasu przyjazdu karetki, na miejsce przyjechała również policja. Innego dnia zlozylem zeznania na komisariacie. Los kobiety nie był mi obojętny, odwiedzałem ja w szpitalu i oferowałem swoja pomoc w czynnościach codziennych. Jakie konsekwencje prawne grożą mi za ten wypadek?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Październik 8, 2018 o 10:42

Szanowny Panie,
Wszystko zależy od stanu poszkodowanej. Jako kierujący rowerem, jest Pan uczestnikiem ruch – jak kierujący innymi pojazdami. Obowiązany jest Pan do stosowania się do przepisów i zasad bezpieczeństwa.
Oczywiście istotne jest Pana zainteresowanie poszkodowana i pomoc jej. To przesłanka, która może poprawiać Pana sytuację.

Poza odpowiedzialnością karną, musi się Pan również liczyć z żądaniami poszkodowanej co do odszkodowania.

Pozdrawiam,
RR

Odpowiedz

Tomek Październik 26, 2018 o 10:13

wczoraj potrąciłem dziewczynę na pasach 13 lat . jechałem z predkoscia około 30km/h. z tego co pamiętam to moment uderzenia kiedy ją zobaczyłem przed maską. wczoraj w emocjach zenałem że biegłą z lewej strony dzis tego nie pamietam. Nie stety dziewczyna ma złamny nos. Tak więc czeka mnie postepowanie karne. Pogotowie i Policje wezwałem ja zająłem sie dziewczyną po wypadku. ona zaraz po zdazeniu powiedziała mi że jechałęm zupełnie z innego kierunku niz ja nadjechałem tak wiec wyglada mi na to że nie patrzyła zanim weszła na pasy czy coś jedzie drogą. pytanie czy mogę zmienić zenania i powiedzieć że nie pamiętam momentu przed zderzeniem bo tak rzeczywiście jest a to co powiedziałem wczesniej to było pod wpływem emocji stresu?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Październik 30, 2018 o 09:33

Szanowny Panie,
Może Pan zawsze zmienić swoje zeznania.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krystyna Listopad 14, 2018 o 18:44

witam , potrąciłam starszego Pana około 70l na pasach , dopiero co na nie wszedł widząc ,że jadę uważał że się zatrzymam niestety …. od razu była udzielona pomoc medyczna , auto sprawne oboje nie byliśmy pod wpływem alkoholu , mężczyzna pojechał do szpitala z tego co mi wiadomo najbardziej uszkodzone ma kolano na które się już leczył i dopiero od czerwca zaczął się poruszać o kuli . prawo jazdy nie zostały mi zatrzymane tak samo jak auto ,jaka grozi mi kara …

Odpowiedz

Renata Robaszewska Listopad 21, 2018 o 12:25

Szanowna Pani,
W tej sprawie wszystko zależy od stanu poszkodowanego. Sprawa może zakończyć się na mandacie, ale trzeba się liczyć również ze sprawą karną.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Listopad 27, 2018 o 19:50

Witam, miałem strzałkę warunkową, skręcając zatrzymałem się przed przejściem, przepuściłem pieszych i ruszyłem nie zauważywszy chłopaka, było ciemno i zaczeły parować szyby. Miał zielone, potrąciłem go. Przyjechała policja i karetka. Przebadali go w karetce i wypuścili. Nic mu się nie stało. Zostalo mi zatrzymane prawo jazdy i dostałem wezwanie na przesłuchanie. Co mi grozi za to i co mam robić dalej. Prawo jazdy potrzebne jest mi do pracy, czy jest szansa że je odzyskam?

Odpowiedz

Renata Robaszewska Listopad 28, 2018 o 09:52

Musi Pan zjawić się na przesłuchaniu. Jeśli sprawie zostanie nadany tok i zostanie wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, będzie Pan je zaskarżyć w terminie 7 dni. Jeśli ma Pan nieposzkalowana opinię, jako kierowca, warto ją udokumentować, np. oświadczeniem pracodawcy.
Jeśli pieszy nie odniósł większych obrażeń a Pan nie był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, szanse, że odzyska Pan prawo jazdy są duże.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: