Brak odblasków a przyczynienie

Renata Robaszewska        15 listopada 2016        Komentarze (0)

Sobotnie zakupy doprowadziły mnie do zaskakującego wniosku. W jednej z popularnych sieciówek w dziale dziecięcym nie znalazłam żadnej kurtki z elementami odblaskowymi. Fasony super. Oczywiście obowiązkowe w tym sezonie futerko na kapturze (oczywiście ekologiczne), nieprzemakalne materiały, pasy biodrowe. Projektanci pomyśleli, żeby było modnie, wygodnie i ciepło. O bezpieczeństwie nie pomyślał jednak nikt 🙁  Na odzieży dziecięcej brak odblasków.

Dziwi to szczególnie wobec zintensyfikowanych kampanii społecznych promujących używanie elementów odblaskowych. Komenda Stołeczna Policji organizuje obecnie akcję ODBLASKuj, w ramach której udostępnia bardzo sugestywny film o tragicznych konsekwencjach braku odblasku.

Na nieoświetlonych drogach w terenie niezabudowanym pieszy z odblaskami jest widoczny ze 150 metrów. Bez nich dopiero z 30 metrów. Co to oznacza wie każdy kierowca, który musiał ostro zahamować przed przeszkodą. Szanse pieszego na uniknięcie wypadku drastycznie spadają. A bezpieczny powrót dziecka ze szkoły do domu można porównać do rosyjskiej ruletki. Brak odblasków szanse te dodatkowo obniża.odszkodowanieizadoscuczynienie-com20161114

Zgodnie z art. 11 ust. 4a Prawa o ruchu drogowym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Przepis ten obowiązuje od przeszło dwóch lat. W moim przekonaniu nie zmienił on jednak mentalności Polaków, pomimo że jego nieprzestrzeganie grozi utratą zdrowia lub nawet życia. Policyjne przypomnienie o treści tego przepisu może  skutkować stówką wyjętą z portfela.

Jeśli dojdzie do wypadku, ubezpieczyciel z pewnością potraktuje brak odblasków jako przyczynienie poszkodowanego. W efekcie ofiara wypadku nie uzyska pełnego odszkodowania. Wypłacone pieniądze nie pokryją wszystkich kosztów leczenia i rehabilitacji. Co więcej jeżeli ubezpieczyciel dowiedzie, że brak elementów odblaskowych był jedyną przyczyną wypadku – może w ogóle odmówić wypłaty odszkodowania.

Warto więc pamiętać o dodatkowych elementach odblaskowych przede wszystkim, gdy jest się rodzicem małego fashionisty. Odblaskowa opaska na przedramieniu lub fluorescencja kamizelka powinny być stałym elementem zimowego ubioru, szczególnie jeśli odzież nie ma stałych odblaskowych dodatków lub nadruków.

Podsumowując moje zakupowe spostrzeżenia – widocznie projektant odzieży dziecięcej z popularnej sieciówki nie jest rodzicem a problem bezpieczeństwa zimową porą po zmroku jest mu totalnie obcy.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: