10 zasad zachowania na miejscu wypadku drogowego

Renata Robaszewska        28 grudnia 2016        Komentarze (0)

Jeśli dochodzi do wypadku instynktownie w pierwszej kolejności biegnie się do osób poszkodowanych. Prawidłowa procedura powinna wyglądać nieco inaczej i uwzględniać zasady zachowania na miejscu wypadku podane poniżej.

10 zasad zachowania na miejscu wypadku drogowego

Poniżej 10 zasad zachowania na miejscu wypadku drogowego:odszkodowanieizadoscuczynienie_20161104

  • Zadbaj o bezpieczeństwo na miejscu wypadku. Zabezpiecz miejsce wypadku, tak żeby osoby poszkodowane oraz udzielające pomocy były bezpieczne. Załóż kamizelkę odblaskową i rozstaw trójkąty ostrzegawcze. Włącz światła awaryjne.
  • Pod żadnym pozorem nie usuwaj żadnego z pojazdów.
  • Oceń stan rannych i ich obrażenia. W ten sposób będziesz w stanie ustalić, jakie służby będą potrzebne. Jeśli ofiary są zakleszczone konieczne będzie wezwanie straży pożarnej. Jeśli poszkodowanych jest kilku dystrybutor będzie musiał na podstawie podanych przez Ciebie danych, wysłać na miejsce odpowiednia ilość karetek pogotowia.
  • Zadzwoń pod numer alarmowy i wezwij pomoc. Jeśli masz problem z przypomnieniem sobie numeru lub potrzebne są różne służby, zadzwoń po prostu pod 112.Pamiętaj, żeby podać operatorowi wszystkie niezbędne dane. Przedstawić się, wskazać miejsce zdarzenia oraz ilość rannych i ich obrażenia. Zostaw również swój numer telefonu. Pozwoli to na prawidłowe zorganizowanie akcji ratunkowej. Na taką okoliczność warto mieć w komórce wpisane wszystkie numery alarmowe: policja – 997; straż pożarna – 998; pogotowie – 999. W zdenerwowaniu może być Ci trudno przypomnieć sobie rzeczy najbardziej oczywiste.
  • Przystąp do udzielania pierwszej pomocy. Nie bój się! Od szybkości Twojej reakcji i zachowania zimnej krwi może zależeć czyjeś życie i zdrowie.
  • Jeśli sytuacja Cię przerasta lub ofiar jest wiele, nie wahaj się prosić o pomoc. Zatrzymaj inne samochody.
  • Nie opuszczaj miejsca wypadku przynajmniej do czasu przyjazdu policji. Nie pozwól również oddalić się innym uczestnikom i świadkom zdarzenia.
  • Zwróć uwagę na osoby szczególnie pobudzone. Dołóż wszelkich starań, aby nie odchodziły z miejsca wypadku. Mogą być w szoku.
  • Postaraj się o zabezpieczenie śladów. W miarę możliwości zrób zdjęcia miejsca wypadku lub nagraj film. Nie podejmuj żadnych czynności, które mogłyby utrudnić policji odtworzenie przebiegu zdarzenia.
  • Spisz dane uczestników i świadków wypadku. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami nie tylko policja, ale i każdy z uczestników wypadku może żądać od pozostałych uczestników podania ich danych osobowych, jak również danych właściciela pojazdu oraz ubezpieczyciela, z którym zawarto umowę ubezpieczenia OC.

I co dalej

Wypracowane zasad zachowania na miejscu wypadku drogowego ma na celu ratowanie najwyższej wartości, jaka jest życie ludzkie. Pozwala również policji i biegłym na prawidłową rekonstrukcję przebiegu wypadku. Od właściwego ustalenia zdarzenia zależeć będzie m.in. czy i komu postawione zostaną zarzuty (i oczywiście jakie). O odpowiedzialności za spowodowanie wypadku przeczytasz tutaj: „Kara za spowodowanie wypadku samochodowego„.

Jeśli nie ma wątpliwości, co do przebiegu wypadku, prostsze będzie również prowadzenie sprawy o odszkodowanie. Ubezpieczyciel nie będzie miał argumentów na kwestionowanie okoliczności i szkody i odszkodowania. Również biegły sądowy ds. rekonstrukcji wypadków będzie miał ułatwione zadanie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem r.robaszewska@rp-rp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: